1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
15

I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum

Mathematics
1 answer:
Zina [86]3 years ago
3 0
I'm not quite sure what you're asking, but I'll try to help anyway!

So if I'm not misinterpreting the question, you're asking how much one pack of gum would cost, and the packs are in a case which is in the deal of the 3 for $54


Then lets get started!

If you pay $54 for 3 cases, then how much would 1 case of gum be?

$54 / 3 = $18 per case

Then we consider the packs in a case.

Each one has 24 packs and you want to find how much 1 pack would cost. So do the same thing as before!

Cost of one case / number of packs
= $18 / 24
=$3/4 = 75 cents.


Hope this helps!
You might be interested in
The surface area for a rectangular prism with a square base is SA = 2s2 + 4sh.
Dafna11 [192]
(2)(2)(2) + (4)(2)(4)
8 + 32
40
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What should i get for my birthday ? answer quickly plz ( its on june 3rd ) ( i need help)
aev [14]

Answer:

thats so cool! Happy Birthday you should get some kind of dessert and pizza.

Step-by-step explanation:

Dessert: get some ice cream and something to go with it. TASTY

Pizza: pizza=happiness and happiness is what you should be on your bday!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write this number in word form 890,704
zhannawk [14.2K]

Answer: eight hundred ninety thousand, seven hundred four

8 0
3 years ago
A certain bacteria culture grows at a rate if 18% everday. There are currently 420 bacteria. How many bacteria will there be on
Anettt [7]

Answer:

1579

Step-by-step explanation:

There is a particular formula you must use and it leads to this 420(1 + 0.18)^8=1579

6 0
3 years ago
What is the area of this figure?
irakobra [83]
40+25+25+70=160 Hope this helps! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the u.s.s harry truman is an aircraft carrier that is 1,092 feet long. find the length in ft and in please help
    6·1 answer
  • How much percentage is 2000
    15·1 answer
  • How many cubic feet of soil can be carried in a truck with a bed which measures 16 feet long by 7 feet wide by 6 feet deep?
    8·1 answer
  • The function describes the volume of a right circular cylinder of height 3 ft and radius r feet. find the instantaneous rate of
    14·1 answer
  • Question 28
    13·1 answer
  • Determine whether the improper integral converges or diverges, and find the value of each that converges.
    6·2 answers
  • Common Tangents and AAA theorems
    8·1 answer
  • The circle graph shows Tommy Blox spent the money he earned last summer. If he spent $80 on entertainment, how much did Tommy ea
    6·1 answer
  • I will give Brainiest if you are right
    10·2 answers
  • Based on sample #1, how many students from the entire student population preferred the 8:30 AM start time?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!