1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
2 years ago
15

I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum

Mathematics
1 answer:
Zina [86]2 years ago
3 0
I'm not quite sure what you're asking, but I'll try to help anyway!

So if I'm not misinterpreting the question, you're asking how much one pack of gum would cost, and the packs are in a case which is in the deal of the 3 for $54


Then lets get started!

If you pay $54 for 3 cases, then how much would 1 case of gum be?

$54 / 3 = $18 per case

Then we consider the packs in a case.

Each one has 24 packs and you want to find how much 1 pack would cost. So do the same thing as before!

Cost of one case / number of packs
= $18 / 24
=$3/4 = 75 cents.


Hope this helps!
You might be interested in
Place a point on the number line to determine the approximate value of . Round to the nearest tenth
adoni [48]
The approximate value of what?
7 0
2 years ago
The next model of a sports car will cost 4.7% more than the current model. The current model costs $48,000. How much will the pr
Mashcka [7]

Answer:

increase - $2256

price - $50256

Step-by-step explanation:

multiply the percent (in decimal form) by the original cost

48000(0.47)=2256

the increase is $2256

to find the price of it, add the two prices together.

48000+2256=50256

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a class of 34 students, 19 of them are girls.
Colt1911 [192]

Answer:

55.9%

Step-by-step explanation:

To find the percent that are girls, take the number of girls over the total number of students

19/34

.558823529

To change to percent form, multiply by 100%

55.8823529%

To 1 decimal place

55.9%

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are a few ways to increase the rate of a reaction. When the amount of a substance in a given volume is increased, this is
RUDIKE [14]
Both of these variables represent a common measure used in chemistry.

The amount of material/volume is the material’s concentration.

The rate is the reaction is increase by altering the concentration.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given: ΔPSQ, PS = SQ Perimeter of ΔPSQ = 50 SQ – PQ = 1 Find: Area of ΔPSQ
Lana71 [14]

Answer:

  120 units²

Step-by-step explanation:

Perimeter = PS + SQ + PQ

50 = SQ + SQ + (SQ -1)

51 = 3SQ

17 = SQ

17 -1 = 16 = PQ

The midpoint of the base is one leg of the right triangle whose other leg is the height of this isosceles triangle. That height is ...

  h = √(17² -(16/2)²) = √225 = 15

Then the area is ...

  A = (1/2)bh = (1/2)(16)(15) = 120 . . . . . square units

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the linear parent function?
    5·2 answers
  • Which is the value of this expression when x=-2 and y=-3?
    14·1 answer
  • If you have a $54.40 balance in your checking account and you make a deposit of $150.00 what will the new balance be
    11·1 answer
  • Find the value of the permutation. <br> 8P1 ?
    15·2 answers
  • The sum of a interior angle measures of a polygon is 5220. How many sides does the polygon have
    7·1 answer
  • What is the measure of the missing side
    6·2 answers
  • Adam adds 6 cards to his collection. His dog eats half the next day. There are 44 cards left. How many cards did Adam start with
    14·2 answers
  • Find the value of x in the diagram
    10·1 answer
  • See attached: Please help me answer these question!!
    12·1 answer
  • One of the objectives for this lesson is to find the length of a curve using the z score.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!