1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kap26 [50]
3 years ago
15

Factor 6x^2-4x I need help solving please

Mathematics
2 answers:
earnstyle [38]3 years ago
7 0

The factor is 2x(3x−2) ----Hope this helps xoxo

horrorfan [7]3 years ago
3 0

Answer:

2x(3x-2)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which describes the behavior of the function f(x)= tan^-1(x)?
Fantom [35]

Answer:

Third Option

Step-by-step explanation:

We know that the function tan(x) is defined as y=\frac{sin(x)}{cos(x)}. Since the denominator is cos(x) then we know that  cos(x)=0  when x=\frac{\pi}{2}

We also know that the division by 0 is not defined. Therefore, the limit of y=tan(x) when "x" tends to \frac{\pi}{2} is infinite.

The function tan^{-1}(x) is the inverse of tan(x)

By definition, if we have a function f(x), its domain will be equal to the range of its inverse function f^{-1}(x). If f(3)=8, then f^{-1}(8)=3

This also happens for the function tan^{-1}(x)

If when x \to \frac{\pi}{2}, tan(x) \to \infty then when x \to \infty, tan^{-1}x \to \frac{\pi}{2}

Then, the answer is:

x \to \infty, f(x) \to \frac{\pi}{2}

7 0
2 years ago
Find two consecutive even integers such that the sum of the larger and three times smaller is 234
Mnenie [13.5K]
X + (x + 2)
x + 2 + 3x = 234 combine like terms
4x + 2 = 234 subtract two to isolate x
4x = 232 divide by four
x = 58

The two numbers are 58 and 60.
4 0
2 years ago
At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags
Darya [45]

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

3 0
3 years ago
Anyone challenge me to a roasting contest
Darya [45]
Nonpnmkkllkkokhggghhhhj
7 0
2 years ago
Some friends played a board game. During the game, one unlucky player had to move back 8 spaces
podryga [215]
Yes 4+*2 34^%7 shehshshs
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with this please
    14·1 answer
  • Tell the maximum number of zeros that the polynomial function may have. then use​ descartes' rule of signs to determine how many
    5·1 answer
  • A farmer sells 9.8 kilograms of apples and pears at the famer's market. 3/4 of this weight is apples, and the rest is pears. How
    6·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • Answer asapppppppppp
    12·2 answers
  • A shopper buys cat food in bags of 3 1/2 lbs. Her cat eats 3/4 lb each week. How many weeks does one bag last?
    11·2 answers
  • the shorter leg of a right triangle is 5cm shorter than the longer leg. the hypotenuse is 5cm longer than the longer leg. find t
    14·1 answer
  • Which of the following pairs shows triangles that are similar but not congruent?
    10·1 answer
  • Find the average rate of change of the function <br> f(x)=(1/x-7) <br> as x changes from x=-2 to x=5
    6·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST THANK YOU
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!