Answer: Option D
D. 880 = 45d + 70; 18 days
Step-by-step explanation:
We know that the cost of preschool is $ 45 per day plus a monthly fee of $ 70.
We also know that a total of $ 880 was paid last month
To write an equation that represents this situation, let us call d the number of days that Barry attends school
So the cost was:

Now we solve the equation for the variable d




The answer is the option D
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
i had a similar question
For each roll you start with paying 2 dollars and you only with 10 dollars one out of 6 rolls (on average).
So the cost for one play is 2 dollars and your win is 10/6.
Value is -2+10/6=-1/3 dollars
So you lose 1/3 dollars on average with each game
since you have no limited rolls u put 1/5
this from another question but both same just different numbers
Answer:
B
Step-by-step explanation:
sorry if its wrong
Answer:
2 hours and 30 minutes
Step-by-step explanation:
126 is the total
from the total subtract the amount for parts
from your answer divide by 42 per hour to get the number of hours she worked