1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
14

Chris brought one gallon of punch to school. How many cups of punch could he serve?

Mathematics
2 answers:
asambeis [7]3 years ago
4 0
Woah Chris sounds like a really cool kid
Ainat [17]3 years ago
3 0

Answer:

16 cups

Step-by-step explanation:

1 gallon = 16 cups

You might be interested in
I need the answers for 5 and 6 please and make sure they are accurate , thank you :)
velikii [3]

Answer:

5. 6+6i

6. -2+(6\sqrt{3})i

Step-by-step explanation:

well, u just need to calculate

7 0
2 years ago
Please help, will give brainliest
Goryan [66]
Uhhh i think the answers A
3 0
2 years ago
Anyone want to help me with math
Xelga [282]

Ok, I am ready, what are the questions.

Tell me in the comment section

6 0
3 years ago
1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59?
mestny [16]
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce

The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce

The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system by using a table. {-0.2x-0.3y=0.2 {0.4x-0.3y=1.4 a.)(2,2) b.) (2,-2) c.)(2,1) D.)(-2,2)
vitfil [10]
<span>2, -2, 0.2, 1.4 <<<----- answer (2,-2) </span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A basket holds at most 15 pounds of apples and oranges. There are no more than 6 pounds of apples in the basket. This graph show
    11·2 answers
  • A rectangle has sides that measure 12x + 7 units long and 9x+ 11 units long. What is the expression that represents the perimete
    5·1 answer
  • A solid figure is
    7·1 answer
  • List all the 3-digit numbers that fit these clues .the hundreds digit is greater than7 .the tens is 1 more than the hundreds dig
    13·1 answer
  • Lesson Check (4.MD.C.7)
    7·1 answer
  • What are the possible degrees for the polynomial function?
    13·1 answer
  • A function is created to represent the costs of living per person in the family. What restrictions would be made to the domain?
    15·1 answer
  • A DEF has vertices D(-5,-1), E (3, 3), and F (1,-5). Find the equation of the altitude through F in
    6·1 answer
  • First, Diana scores 12 points in total with three arrows. On her second turn, she scores 15 points. How many points does she sco
    11·1 answer
  • A store manager predicts that 100 hats will be sold if each hat costs $12. The manager predicts that 4 less hats will be sond fo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!