1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
2 years ago
14

Circle the value of the meaning of the underlined 572 underline is the 5

Mathematics
1 answer:
vekshin12 years ago
8 0

the 5 is in the hundreds place, the 7 is in the tens place and the 2 is in the ones place

You might be interested in
What is the factor of 16
insens350 [35]
1x16
2x8
is the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
One of the fastest recorded speeds of a cheetah is 26.8 m/s. Approximately, what is this speed in kilometers per hour? [1 kilome
ra1l [238]

We know that 1 kilometer = 1,000 meters and that 1 hour = 60 minutes = 3,600 seconds


We have 26.8 meters per second so whats 26.8 meters in kilometers? there is 0.0268 kilometers in 26.8 meters. So now we need to multiply 0.0268 by 3,600 to get 96.48


So your answer would be 96.48 km/h

7 0
3 years ago
4 ice cream cones cost $6. At this rate, how much do 7 ice cream cones cost?
satela [25.4K]

Answer:

$42

Step-by-step explanation:

Equation: y = 6x

x = number of ice cream cones

y = 6(7) = 42

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. A taxicab ride costs $1.30 plus $0.85 per mile. If the total cost of the trip
Tems11 [23]
The passenger travelled 12 miles
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6/42 in simplest form
Ganezh [65]

6/42 in simplest form :

Divide both the nominator and the denominator by the HCF (highest common factor) : 6

6/42 = 6:6/42:6 = 1/7

6 0
2 years ago
Other questions:
  • taron buys fencing for his square dog pen that measures 9 feet per side. How many inches of fencing does Tim buy altogether?
    12·2 answers
  • The formula for the volume of a sphere is V=4/3 3.14r^3. What is the formula solved for r?
    10·1 answer
  • Don’t know how to do this soooo pls help:)
    13·1 answer
  • OFFERING A LOT OF POINTS. please write 2 or
    8·1 answer
  • What are two fractions equal to 2/5?
    10·2 answers
  • What is the unit rate in miles per day in simplest form?
    14·1 answer
  • Evaluate the following expression. Enter your answer in simplest form.
    12·1 answer
  • What is the solution to the equation below? Round your answer to two
    11·2 answers
  • Enter the correct answer in the box.
    5·1 answer
  • A certain brand of crackers costs $2.89 for 12.4 ounces.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!