1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
9

If there is 22400 rupee expense of 14 men for 8 days then how many expense of 7 men for 13 days? please explain thanks

Mathematics
1 answer:
sweet-ann [11.9K]3 years ago
5 0

Answer:

The expense of 7 men for 13 days is 18,200 Rs.

Step-by-step explanation:

The expense of 14 men for 8 days = 22400

The expense of 14 men per day = 22400/8 = 2800

The expense of 1 man per day = 2800/14 = 200

The expense of 7 men per day = 200*7 = 1400

The expense of 7 men for 13 days = 1400*13 = 18200

<em>Hope that helps :)</em>

You might be interested in
A delivery truck is transporting boxes of two sizes : large and small. The large boxes weigh 45 pounds each, and the small boxes
s344n2d4d5 [400]

Answer:

we have 60 large boxes and 50 small boxes.

Step-by-step explanation:

First, "boxes of two sizes" means we can assign variables:

  Let x = number of large boxes

       y = number of small boxes

Now, "There are 110 boxes in all"    means    x + y = 110

Now, the pounds for each kind of box is:

    (pounds per box)*(number of boxes)

pounds for large boxes     +    pounds for small boxes      =    4200pounds

                 "the truck is carrying a total of 4200 pounds in boxes"

 

        (45)*(x)                   +              (30)*(y)                  = 4200

Now, Solve for one of the variables in the first equation then replace (substitute) the expression for that variable in the second.  Let's solve for x:

   x = 110 - y          [from eq1]

 

    45(110-y) + 30y = 4200            [from eq2]

     4950 - 45y  + 30y= 4200         [distribute]

     4950 - 15y = 4200

      -15y = -750

         y = 50           [divide both sides by (-15)]

 

 There are 50 small boxes.

 

Put that value into either equation (now, which is easier?) to solve for x:

  x = 110 - y

  x = 110 - 50

  x = 60

 There are 60 large boxes.

Now, let's verify our solution:

 

Is   60+50= 110 ?       [eq1]

         110 = 110 ? yes!

Is  60(45) + 50(30) = 4125   ?

     2700 + 1500 = 4200 ?

       4200 = 4200 ? yes

So we have 60 large boxes and 50 small boxes.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You have $28, and you want to get half-dollar coins from the bank to give to children who come into your store. What is the most
Ray Of Light [21]
E, 56, because you have 28 dollars, and you have to multiply that by two to get half dollars. 28*2=56.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Isaiah and Wanda both went bowling last weekend, but not together. Isaiah went during open bowling time, paying $16 for shoe ren
DIA [1.3K]

Answer:

1 hour

Step-by-step explanation:

Let the number of hours bowled by Isaiah and Wanda be X

Isaiah spent 16 dollars on shoe rental and 2X on bowling

Wanda spent 13 dollars on shoe rental and 5X on bowling

Since they spent the same amount, set up an equation

16+2X=13+5X

subtract 2X on either side, then subtract 13 from either side we get

3X=3

divide both sides by 3

X=1

6 0
2 years ago
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
STatiana [176]

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

6 0
2 years ago
Solve. −35x+15&gt;720 Drag and drop a number or symbol into each box to show the solution.
vampirchik [111]

Answer:

The solution of the inequality - 35x + 15 > 720  is x

Step-by-step explanation:

Consider the given inequality

- 35x + 15 > 720

Subtract both side by 15 , we get

- 35x + 15 - 15 > 720 - 15

- 35x > 705

Multiply both sides by -1 (Reverse the inequality )

(-35x)(-1) < 705 (-1)

35x < -705

Now, divide both side by 35

\frac{35x}{35}=\frac{-705}{35}

\Rightarrow x=\frac{-141}{7}

Thus, the solution of the inequality - 35x + 15 > 720  is x

6 0
3 years ago
Other questions:
  • divide a number line from 0 to 1 into 8 equal lengths. What should he label the first tick mark to the right of 0?
    15·1 answer
  • How to solve 4m+6p-8mp
    7·1 answer
  • If a line passes through the point (0,-8), the y-intercept is
    6·1 answer
  • What is the product of -3 1/4 and -1 1/2
    8·1 answer
  • Help its math again i forgot how to do it theres 2​
    9·1 answer
  • Find the equation of the line y= _x+_
    10·1 answer
  • Plzz help 15 points
    9·1 answer
  • Draw the line of reflection that reflects △ABC onto triangle Δ A'B'C'
    13·1 answer
  • Find the slope of the line graph below?
    6·2 answers
  • I need to find the missing side (x). PLEASE HELP I HAVE UNTIL TOMORROW AT 10AM
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!