1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
6

Eric works in landscaping. He charges a fee of $25 plus $15 per hour. What is the least number of hours he must work in order to

earn at least $100? write an inequality.
Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
3 0

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

you would so 100 minus 25 (25 is just one charge fee) which is 75 then divide 75 into 15 which is the hourly pay, and get 5 which is the hours he must work

You might be interested in
5y + 4x = 8<br> y + 5x = 10<br> What’s the answer need it nowww
Ne4ueva [31]

Follow My Instagram! itzactuallytif

8 0
3 years ago
The weight of strawberries follows a normal distribution with a mean weight of 12 grams and a standard deviation of 2.5 grams. I
Viefleur [7K]
This is a problem of Standard Normal distribution.

We have mean= 12 grams
Standard Deviation = 2.5 grams

First we convert 8.5 to z score. 8.5 converted to z score for given mean and standard deviation will be:

z= \frac{8.5-12}{2.5} =-1.4

So, from standard normal table we need to find the probability of z score to be less than -1.4. The probability comes out to be 0.0808

Thus, the <span>probability that the strawberry weighs less than 8.5 grams is 0.0808</span>
6 0
3 years ago
If 5% of the total sale is 125 dollars what is the value of the ticket sale
RideAnS [48]
So the question is
:
5% of total sale is 125

'of' means mutiply
'is' means equals

percent means parts out of 100
5%=5/100=1/20
so now we have
1/20 times total sale=125
multiply both sides by 20 to clear fraction
20/20 times total sale=2500
1 times total sale=2500
total sale=2500
answer is total sale=$2500<span />
4 0
4 years ago
9. You are planning a school carnival. The equipment costs $180 to rent. You plan to charge $4.00 per
Andru [333]
In total would be 00.08 because you need to divide to get your answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 1(Multiple Choice Worth 4 points)
m_a_m_a [10]

1) 5
2) zero
3) <span>Step 1: 12x + 15 = 12
    Step 2: 12x = −3
4) 10
5) 2

This took me a long time to do so I hope this was beneficial :)) !! (btw I am absolutely sure about every answer. I checked my work plenty of times :)</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 04.01)Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of cho
    13·2 answers
  • rick earns $8.50 per hour at his mother office. He plans on working 12.5 hours this week. How much money will rick earn?
    8·2 answers
  • three adults and four children must pay $107. two adults and three children must pay $76. find the price of the adult ticks and
    9·1 answer
  • NEED HELP QUICK!!! Nicole works at the corporate headquarters for a major organization. Some days she feels as if she spends all
    6·1 answer
  • dario rolled a number cube and flipped a coin. the number cube has 6 sides, each labeled either 1,2,3,4,5, and 6. what is the pr
    9·1 answer
  • The nine cats in a pet store were weighed. Their weights (in pounds) are given below.
    8·1 answer
  • Help!!! 10 PTS!!
    7·1 answer
  • T-shirts are regularly priced at $18.00. The sale price is 20% off the regular price. What is the sale price of a T-shirt?
    14·1 answer
  • There are 27 students in Manny's math class. Fourteen of the students are females. What is the ratio of males to females in Mann
    7·1 answer
  • What is the value of g^(2)? <br> A. -1 B. 1 C. 2 D. 1/2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!