1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
2 years ago
15

Kendra hasn't missed a day of school in 245 days. This is Twenty days less than five times the number of days it has been since

Brandon has missed a day of school. How many days has it been since Brandon missed a day of school.
Mathematics
1 answer:
qaws [65]2 years ago
5 0

Answer:

29 days

Step-by-step explanation:

brandon has missed school since 29 days

Any queries u can ask me

You might be interested in
Which circles have a circumference of 18pi units?
timurjin [86]
It's A and C, I've taken a test that has this question and it was correct when I answered this, so A and C is your answer.
3 0
3 years ago
Find the measure angle of RWT​
professor190 [17]

Angle RWT = 113°

Step-by-step explanation:

the proof is in attachment.

<em>i</em><em> </em><em>hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helped</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

4 0
2 years ago
Question 9 (1 point)
Likurg_2 [28]

Answer:

A piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5.

Step-by-step explanation:

Let the price of a piece of jewelry is $x and that of a piece of hair accessories is $y.

So, from the given conditions we can write two different equations as

5x + 8y = 34.5 ............ (1) and

2x + 16y = 33 ............... (2)

Now, solving the equations (1) and (2) we get

2x + 2(34.5 - 5x) = 33

⇒ 8x = 36

⇒ x = $4.5

Again, from the equation (2) we can write

2(4.5) + 16y = 33

⇒ 16y = 24

⇒ y = $1.5

Therefore, a piece of Jewelry costs $4.5 and a hair accessory costs $1.5. (Answer)

6 0
2 years ago
Help please with Algebra 1 work( I will give brainliest)
Licemer1 [7]
#8 is C
#9 is D
#10 is C
#11 is A
6 0
3 years ago
Which of the following describes the correct process for solving the equation 2x − 4 = 20 and arrives at the correct solution?
ValentinkaMS [17]

Answer:5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is x^3=8/27 <br>any help please
    13·1 answer
  • What is the correct factorization of x^6-y^6
    8·1 answer
  • A group of college students are asked: "Including elementary, middle school, high school, trade school, and college, how many sc
    12·1 answer
  • What is 1/3 off of 36.00?
    13·2 answers
  • Barry has $30.00 to spend on soft drinks
    15·1 answer
  • In a scale drawing of a plane, 1 inch equals 3 meters. If the drawing of the plane is 17 inches what is the actual length of the
    8·2 answers
  • Tell whether the statement is always, sometimes, or never true. Explain.
    13·2 answers
  • Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
    6·2 answers
  • 7. Find the whole: 140% of what<br> number is 35?
    7·2 answers
  • If a ∝ b and a = 18 when b = 3, then find a when b = 5.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!