1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
5

Is the expression 3/4a (16b + 24) equivalent to 12ab + 18a? SHOW YOUR WORK

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
5 0

Answer:

Yes they are equivalent.

Step-by-step explanation:

since 16 times 3/4 is 12 and a times b is ab. Put those together and you get 12ab. Since 3/4 of 24 is 18 and the variable is a, it is 18a. Hope this helped.

You might be interested in
In which of the following intervals is the graph decreasing?
Zepler [3.9K]

Answer:

I just need points to ask my own question sorry

6 0
3 years ago
What is the measure of x?
krok68 [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

the sum of the two angles is 90 degrees

x + 52 = 90

x = 38 degrees

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kevin is 3 times as old as Daniel. 4 years ago, Kevin was 5 times as old as Daniel.
rusak2 [61]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

4 years ago, Daniel would've been 4 and Kevin would be 20, so Kevin would've been 5 times as old as Daniel. And 8 x 3 = 24. So, Kevin is 24.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara works 40 hours per week and earns $660. Which graph shows the unit rate for this situation?
coldgirl [10]

Answer: $16.5/hour

Step-by-step explanation:

The unit rate is the relationship between y and x if x = 1

660/40 = 16.5

That means, if x = 1, y = 16.5

Therefore, <u>$16.5/hour</u>

<u></u>

3 0
3 years ago
Help I’ll mark you brainly!
Gnesinka [82]
Pls mark brainleist

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells Swiss cheese for $5.90 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of Swiss cheese? Round you
    9·1 answer
  • An article in Cancer Research [“Analyses of Litter-Matched Time-to-Response Data, with Modifications for Recovery of Interlitter
    7·1 answer
  • How do you do this????
    10·1 answer
  • To save money, you put $200 in your bank account each week. After saving for 44 weeks, you have $1,700 dollars in your account.
    5·2 answers
  • 56x+34y=4376<br> what is x and y
    9·1 answer
  • Label the slope and y intercept​
    8·1 answer
  • Find the area of an isosceles triangle with perimeter of 40 feet and a base of 12 feet. Round to the nearest whole number.
    6·1 answer
  • What is 6x7 i give brainlest
    6·2 answers
  • Help please i have to finish soon
    12·1 answer
  • The diagram shows a square ABCD
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!