1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
3 years ago
7

Kaycom, Inc. reports the following information:

Business
1 answer:
Arada [10]3 years ago
3 0

Answer:

A.$118.33

Explanation:

The computation of unit product cost is shown below:

= Direct materials per unit + Direct labor per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Fixed manufacturing overhead per unit

where,

Fixed manufacturing overhead per unit = $17,000 ÷ 510 units = $33.33

All the other items would remain the same

Now put these values to the above formula  

So, the per unit would equal to

= $30 + $35 + $20 + $33.33

= $118.33

You might be interested in
Under what circumstances might Costco have to start paying its workers less?
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

If for some reason Costco was to suffer from a lawsuit then it would have no choice but to cut the pay rates of their employees. Also, if there was a depression in the economic that caused a dramatic decrease in the stores profit.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following information is taken from Reagan Company's December 31 balance sheet:
zimovet [89]

Answer:

Firm’s sales uncollected for year is 42 days.

Explanation:

Account receivable turnover ratio = $621,000 / $70,422

Account receivable turnover ratio = 8.69

Thus, accounts receivable turnover ratio is 8.69

Average collection period = 365 / Account receivable turnover ratio

Average collection period = 365 days / 8.69

Average collection period = 42.00

Thus, firm’s sales uncollected for year is 42 days.

8 0
3 years ago
Question 3 of 20
Nat2105 [25]
I think that the answer would be D
5 0
4 years ago
Maxim Corp. has provided the following information about one of its products: Date Transaction Number of Units Cost per Unit 1/1
Setler [38]

Answer:

Cost of goods sold as per average cost method = $92,458.5

Explanation:

As for the information provided as follows:

Opening Inventory             265 units     @         $153 each      = $40,545

Purchase                             465 units     @         $173 each      = $80,445

Purchase                             165  units     @         $213 each      = $35,145

Total data                            895 units                                        = $156,135

Average cost per unit = $156,135/895 = $174.45

In average cost method simple average is performed, whereas in weighted average weights are assigned.

Sale is of 530 units

Cost of goods sold as per average cost method = $174.45 \times 530 = $92,458.5  

7 0
3 years ago
Troy has $50 a month transferred electronically from his checking account to his savings account. This is an example of:
kupik [55]

Answer:

Saving plan

Explanation:

The saving plan are the life insurance plans that offers the various opportunity to an individual in order save and accumulated the fund for the upcoming future

Since Troy has $50 a month and the same is transferred electronically from his checking account to his saving account so automatically he saves each month

Therefore the same represent the saving plan

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Broke Benjamin Co. has a bond outstanding that makes semiannual payments with a coupon rate of 6 percent. The bond sells for $98
    8·1 answer
  • A company sold equipment for $100,000; the equipment had cost $300,000 and had accumulated depreciation of $180,000. The company
    14·1 answer
  • Which of the following promises does NOT have to be evidenced by a writing in order to be enforceable? a. Jones's agreement with
    12·1 answer
  • Brand loyalty, usage rate, and perceived risk are studied with which possible base of market segmentation?
    15·1 answer
  • What are durable goods?
    7·1 answer
  • The balance in the supplies account before adjustment at the end of the year is $868. The proper adjusting entry if the amount o
    8·1 answer
  • BruceCo is planning on selling backpacks for $100 each. The company can buy the backpacks for $30.00 and have them customized fo
    7·1 answer
  • Emily is deciding whether to buy the same designer jacket her friends have. The jacket is much more expensive than a similar one
    5·2 answers
  • For price discrimination via coupons to be successful, it must be TRUE that:
    13·1 answer
  • 1 My sister.....coming home this weekend. (is / are).
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!