1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
2 years ago
11

One side of a square is 10 units. Which is greater, the number of square units for the area of the square or the number of units

for the perimeter? Explain.
Mathematics
2 answers:
Rashid [163]2 years ago
7 0
The area of the square is 100 square inches (10*10)<
and perimeter is 40 inches (10+10+10+10 or 10*4).

100>40


Virty [35]2 years ago
5 0
To find the area of a square it is 10x10=100 units and to find perimeter it is 10x4=40 units so the area is larger
You might be interested in
A bakery finds that the price they can sell cakes is given by the function p = 580 − 10x where x is the number of cakes sold per
dexar [7]

Answer:

The total revenue is TR=580x-10x^2.

The marginal revenue is MR=580-20x.

The fixed cost is $900.

The marginal cost function is MC=50x+300.

Step-by-step explanation:

The Total Revenue (TR) received from the sale of x goods at price p is given by

                                                         TR=p\cdot x

The Marginal Revenue (MR) is the derivative of total revenue with respect to demand and is given by

                                                       MR=\frac{d(TR)}{dx}

From the information given we know that the price they can sell cakes is given by the function p=580-10x, where x is the number of cakes sold per day.

So, the total revenue is

TR=(580-10x)\cdot x\\TR=580x-10x^2

And the marginal revenue is

MR=\frac{d}{dx}(580x-10x^2) \\\\\mathrm{Apply\:the\:Sum/Difference\:Rule}:\quad \left(f\pm g\right)'=f\:'\pm g'\\\\MR=\frac{d}{dx}\left(580x\right)-\frac{d}{dx}\left(10x^2\right)\\\\MR=580-20x

The Fixed Cost (FC) is the amount of money you have to spend regardless of how many items you produce.

The Marginal Cost (MC) function is the derivative of the cost function and is given by

                                                   MC=\frac{d(TC)}{dx}

We know that the total cost function of the company is given by C=(30+5x)^2, which it is equal to

\mathrm{Apply\:Perfect\:Square\:Formula}:\quad \left(a+b\right)^2=a^2+2ab+b^2\\a=30,\:\:b=5x\\\\\left(30+5x\right)^2=30^2+2\cdot \:30\cdot \:5x+\left(5x\right)^2=25x^2+300x+900\\\\C=25x^2+300x+900

From the total cost function and applying the definition of fixed cost, the fixed cost is $900.

And the marginal cost function is

MC=\frac{d}{\:dx}\left(25x^2+300x+900\right)\\\\MC=\frac{d}{dx}\left(25x^2\right)+\frac{d}{dx}\left(300x\right)+\frac{d}{dx}\left(900\right)\\\\MC=50x+300+0=50x+300

4 0
3 years ago
Which statement is always true? A.) The absolute value of an integer is equal to the opposite of the integer B.) a positive inte
Ahat [919]

Answer:

the absolute value of an integer is equation to the opposite of the integer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one of these numbers is not like the others 21,15,6,16,and27
V125BC [204]
16, because all the other numbers are divisible by 3.
Or it could be 6 because it only has one digit while the others have 2
8 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ad-work [718]

Answer:

Well Where are the graphs

Step-by-step explanation:


7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The vertex is located at (8.33,236.67). What does this point represent in context
Bezzdna [24]

Answer:

It depends on the situation being modeled.

Step-by-step explanation:

Assuming the vertex (8.33,236.67) is on a quadratic curve modeling height of an object in feet after t seconds.

Then t=8.33s is the time the object reached the maximum height.

The maximum height is the y-value of the vertex, which is 236.67 feet.

In this case the quadratic curve opens downwards.

The vertex is then the maximum point on this curve.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hanna has 3 apples. she slices each apple into eighths. How many 1/8 apple slices does she have?
    10·1 answer
  • Listed below are the amounts​ (dollars) it costs for marriage proposal packages at different baseball stadiums. Find the​ range,
    8·2 answers
  • Isaiah and Wanda both went bowling last weekend, but not together. Isaiah went during open bowling time, paying $16 for shoe ren
    9·1 answer
  • You got a job selling books at the mall. You are paid $70 per day plus $2 for each book you sell. Which recursive formula models
    14·2 answers
  • What is 8 times 10 to the third power
    5·2 answers
  • Apples sell for $1.90 per pound, and bananas sell for $0.75 per pound. Troy bought some apples and some bananas. Together they w
    13·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Quadrilateral BCDE is inscribed in circle A. EBC and BCD measure
    15·1 answer
  • When zero is in the numerator of a fraction the answer is:
    12·1 answer
  • Two students, Joseph and Madelyn, line up one behind the other. How many different ways can they stand in line?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!