The 8 oz for $1.50
Cost/Measurements
1 pound = 16 onces
$2.50/16 oz= about 16 cents per ounce
$1.50/8 oz= about 19 cents peronce
Answer: 67.725feet²
Step-by-step explanation:
A heptagon consist of 7 sides and Its area is calculated using the formula
= 1/2 × nsr
n = number of sides = 7
s = side length = 4.3
r = apothem = 4.5
Area = 1/2 × nsr
= 1/2 × 7 × 4.3 × 4.5
= 0.5 × 7 × 4.3 × 4.5
= 67.725feet²
S2= 864/6
s = = 12 cm
p = 4/3 x 12 = 16 cm
t = 2/4 x 16 = 8 cm
l= 3/4x 16 = 12 cm
lp= 2 (pl+pt+lt)
= 2 (16 x 12 + 16 x 8 + 12 x8)
= 2 (192+128+96) = 832cm²
Answer:
.75 g
Step-by-step explanation:
If you have 15 g and 5% is boric then 15 *.05 =.75
Answer:
I believe the answer is A
He is correct. If the second equation is multiplied by 2 and added to the first equation, the result is 0=3 , which means the system has no solution.