Considering the angle of the ray, it is found that the value of x is of x = 55º.
<h3>What is the angle of the ray?</h3>
The ray has an angle of 180º. It is composed by:
Hence:
x + 35 + 90 = 180
x = 180 - 125
x = 55º.
More can be learned about angles and rays at brainly.com/question/25770607
#SPJ1
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
2.21936352 feet
Step-by-step explanation:
420334*5280 (thats feet in a mile) divided by 1000000000
Answer:
Increase of 8
Step-by-step explanation:
x = y-8
y=x+8
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!