1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
5

Can someone plz help im really behind

English
1 answer:
Paladinen [302]3 years ago
5 0

Answer for #6: 1963 Chevy Corvette, 1938 VW Beetle, 1961 Lincoln Continental, and 1967 Plymouth Barracuda.

Answer for #3: The Sixties dominated by the Vietnam War, Civil Rights Protests, the 60s also saw the assassinations of US President John F Kennedy and Martin Luther King.

That’s all I got. Hope it helps!!

You might be interested in
What is positive and negative points about this picture?
Tamiku [17]

Answer:

negative points are the people at the bottom don't realize how they are being controlled and that they are at the bottom of the barrel but everything just is surrounded by money. that's all they care about is power and money

Explanation:

this is a guess I don't know what you learning about but this is what I would've put.

8 0
3 years ago
I. Complete the following sentences with the correct form ( ing-form or to-infinitive) of the verbs in brackets.
likoan [24]
1 telling
2 to see
3 to take
4 smoking
5 going
6 to interrupt
7 having
8 (I think you had a typo and it should say stay?) to stay
9 to go
10 being
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP I REALLY NEED THIS ILL GIVE 30 POINTS. Please write a 3-4 paragraph on your favorite meal.
scoray [572]

Answer:

Im a vegetarian and a picky eater. What i like to eat is simple homemade dishes. Such as pasta, with salad, or some soup. Im arabian so i really like foods such as falafel, with ka'k and hummus etc..

As a snack i eat an oat bar or watermelon. And i don't eat dinner .

3 0
4 years ago
Select the absolute phrase in the sentence.
zubka84 [21]
My eyes filling with tear
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A package of 4 fancy plastic hats costs $8. What is the unit price of a hat?
exis [7]
Each cost would be four:)!!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Other people's problems do not usually disturb me a great deal
    14·1 answer
  • Please help me figure this problem out I’m so lost!
    6·1 answer
  • How does the style in breathes differ from that in <br> homesick
    9·1 answer
  • Which one of these sentences contains a prepositional phrase?
    13·2 answers
  • My home is on the peaked sea-mark of Ithaca
    7·2 answers
  • 2 min talk on What did Willy Wonka invent and how did it turned out​
    8·1 answer
  • Need help asap will give bainliesr
    13·2 answers
  • A farmer has developed a new type of fertilizer. This new fertilizer costs 20
    9·1 answer
  • NO COPYPASTING!!!!!!!!!!!!<br><br><br> but what if I fall oh but darling what if you fly meaning
    13·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST IF RIGHT
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!