1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
12

Which measurement is greater than 1 meter?

Mathematics
2 answers:
Dmitry [639]3 years ago
8 0
3.4 feet is greater than one meter because there is 3.28084 feet in 1 meter. (Please give brainlies answer :) :D )
Korolek [52]3 years ago
8 0
3.4 feet

A meter is 3.28 feet
You might be interested in
What is the expression is factored form? X^2 + 14x + 48
galben [10]

Answer:

Factored form of the expression is ( x+ 8)(x + 6).

Step-by-step explanation:

The given expression is x² + 14x + 48.

We have to convert the expression in factored form

x² + 14x + 48 = x² + 8x +6x + 48

= x(x + 8) + 6(x + 8) = (x + 8)(x + 6)

Therefore the factored form of the expression is (x + 8)(x + 6).

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! I NEED TO GET THIS DONE SOON!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:6

Step-by-step explanation:

In a circle, a radius perpendicular to a chord bisects the chord. So BC = CA BC = 6 (given) x (or AC) = 6 Answer = 6. Tell me if I was right. Thanks.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP!!! NOW!!!! A shape is picked at random from the group below.
evablogger [386]

Answer:

not picking a circle, not picking a square, and picking a shape that has only straight edges.

Step-by-step explanation:

All of these are 6/8, or 3/4.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A recipe uses 1/4 teaspoons of baking soda for every ½ cup of flour. What is the unit rate in cups per teaspoon?
Verizon [17]

Answer:

2 cups per teaspoon, 2 cups/1 tsp

Step-by-step explanation:

to get the teaspoon amount to 1 (you have to for a unit rate), you multiply both sides by 4.

1/2 x 4 = 2

1/4 x 4 = 1

8 0
3 years ago
A customer paid $83.97 to rent a truck for 1 day. The rental company charged $34.99 per day and $0.79 per mile driven. Which equ
Nezavi [6.7K]

\frac{83.97 - 34.99}{0.79}  = m
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A lot of points
    11·1 answer
  • Zelly works 10 hours a week at a food market for $6.50 an hour she takes Home $5.20 an hour after deductions what is her rate fo
    13·2 answers
  • How do you divide 986 divided by 26 in partial quotients
    15·1 answer
  • Can yards equals how many inches
    7·2 answers
  • The lengths of the sides of a triangle are 6, 8, 10. Can the triangle be a right triangle? Yes or no?
    13·1 answer
  • Find the volume of the prism. 18ft 10ft 10ft
    7·1 answer
  • Y=1/2x+4 <br> I need to help solving this!! :)
    5·2 answers
  • Help fast plz someone
    11·1 answer
  • Arrange the decimal fractions in descending order.<br>1.3 0.13 3.1 0.31<br>​
    7·1 answer
  • 25 points please answer all 4 problems
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!