1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
8

What’s the measure of x for the for each figure?

Mathematics
1 answer:
Minchanka [31]3 years ago
6 0

Answer:

a)73

b)27

c)58

d)70

You might be interested in
A large chocolate bunny costs $2.07. Chris only has $1.12. How much more money does Chris need in order to buy the bunny?
Reptile [31]

Answer

0.95 more cents

Step-by-step explanation:

2.07-1.12=0.95

8 0
2 years ago
The temperature at 8:00 am was -10ºF. It rose 15º by noon. At 7:00 pm, the temperature dropped 25º. What was the temperature at
notsponge [240]

Answer:

The answer would be -30°F

6 0
2 years ago
The cost for shipping a package that weight x pounds from Boise to Los Angeles is shown at the right . How much more does Shippi
sergij07 [2.7K]
4x pounds from Boise to Los Angeles
4 0
3 years ago
Sarah had $263 to spend on nine books. after buying them she had $11 how much did each book cost
erastovalidia [21]
Each book costed 29 dollars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X-5 is greater than or equal to-8​
Sliva [168]

Answer:

greater than is the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • (08.03)Consider the following pair of equations:
    6·1 answer
  • Tonya is at least 14 years old. Which inequality best represents the statement? Let x = Tonya's age.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP A barrel in Jim's yard contains 60 gallons of water. Water leaks out of the barrel at a rate of 1 gallon every 10 mi
    12·1 answer
  • An average of 2,000 charts need to be coded each month. if it takes an average of 15 minutes to code each chart— how many charts
    6·1 answer
  • It costs $5.50 per hour to rent a pair of ice skates,
    9·1 answer
  • A culture of bacteria doubles every 2 hours. Is the bacteria growth over time an arithmetic or geometric sequence? Why?
    8·1 answer
  • X^4 - 1 =
    14·2 answers
  • Simplify the expression if possible (6·7)^3<br> and write your answer as a power (using exponents).
    14·1 answer
  • Add or subtract as indicated.<br> (3 + 3i) - (3 + 2i) + (1 + 41)
    6·1 answer
  • Which sets of ordered pairs show equivalent ratios?. Check all that apply. (1, 2), (2, 3), (4, 7) (2, 2), (4, 4), (6, 6) (3, 1),
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!