1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
4 years ago
5

Pepsi is on sale at competing stores in your neighborhood. Store "A" gives you a $2 rebate if you buy three 6-packs at $3 each.

Store "B" is offering a 25% discount on three 6-packs sold at the same price. Which offers the best deal?
Mathematics
1 answer:
aliina [53]4 years ago
5 0

Answer:

B.) is the best deal

Step-by-step explanation:

A.) three six packs is $3 for each pack minus $2

$3 + $3 + $3 = $9

$9 - $2 = $7

B.) guessing the three six packs is $3 then minusing 25%

$3 - 25% = $2.25

You might be interested in
Jan Quint earn 11.00 an hour at her job and is entitled to time and a half for overtime and double time on holidays last week sh
Likurg_2 [28]
Looks like you didn't finish because there is no question.  I'll break that problem down for you and hopefully the missing question will be answered. :) 

$11 x 40h = $440
Overtime pay and holiday pay is time and a half = $11 x 1.5 = $16.50
$16.50 x 9 hours overtime = $148.50
$16.50 x 12 hours holiday = $198.00
Holiday and OT= $346.50
Total of check including regular hours, holiday pay and overtime = $786.50
6 0
3 years ago
Kayleigh is making goodie bags for people at school. She has 54 sour candy, 60 pieces of chocolate, and 12 fruit chews. She want
stellarik [79]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

1 fruit chew

4 sour candy

5 chocolate

In each bag

6 0
3 years ago
What is 7/8 x 1/3 x 2/3? Pls help me.
Step2247 [10]
7/36
Multiply the top together and then the bottom together and the final numbers on top and bottom is your answer.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=1%2B2x%3D4x%2B9" id="TexFormula1" title="1+2x=4x+9" alt="1+2x=4x+9" align="absmiddle" class="l
kicyunya [14]

Answer:

x= -4

Step-by-step explanation:

=> 1+2x= 4x+9

=> 1-9=4x-2x

=> -8 = 2x

=> x = -8/2

=> x= -4

hope it's helpful to you ☺️

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a museum, the admission price for children is $9 and the admission price for adults is $18. The total amount the museum colle
anygoal [31]

Answer:

x + y = 330  and 9x + 16y = 4650

Step-by-step explanation:

At a museum, the admission price for children is $9 and the admission price for adults is $18. The total amount the museum collects in admissions for the day is $4959. The total number of visitors is 319.

x = number of children

y = number of adults

x + y = 330

9x + 16y = 4650

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Jess recently started a business producing cosmetic products made from natural ingredients. She wants to advertise her products
    7·2 answers
  • You ask to barrow $800 from your Uncle Raul who decides to charge you 25% monthly interest on the initial amount. Does this arra
    9·1 answer
  • How do you convert fractions into decimals
    14·2 answers
  • 2x=3y-1
    7·1 answer
  • Label each point on the number line with the correct value.
    13·2 answers
  • What type of graph is best to use to show data that are parts of a whole?
    12·1 answer
  • A chef is going to use a mixture two different brands of Italian dressing the first spring and days 5% vinegar the second brain
    13·1 answer
  • Keisha is reading a 310 page book at a rate of 23 pages per day.Use a point-slope equation to determine how many pages she will
    13·1 answer
  • A tree in John's backyard has been growing for 4 1/2 years. The tree is 4/5 meters tall. What is the unit rate in meters per yea
    13·1 answer
  • 9+0+00000+898988888888899+438942838590285=?<br> i need someone to talk to boreddddddddd
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!