1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
3 years ago
5

Pepsi is on sale at competing stores in your neighborhood. Store "A" gives you a $2 rebate if you buy three 6-packs at $3 each.

Store "B" is offering a 25% discount on three 6-packs sold at the same price. Which offers the best deal?
Mathematics
1 answer:
aliina [53]3 years ago
5 0

Answer:

B.) is the best deal

Step-by-step explanation:

A.) three six packs is $3 for each pack minus $2

$3 + $3 + $3 = $9

$9 - $2 = $7

B.) guessing the three six packs is $3 then minusing 25%

$3 - 25% = $2.25

You might be interested in
What is the missing number? 7/18 21/?
Taya2010 [7]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

7x3=21

18x3=54

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/3+1/6???????????????????
kupik [55]

Answer:

5/6

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe for a dessert for 6 people requires 120g of sugar. How much sugar would I need for a dessert 9 people?
zzz [600]

Answer:

180g of sugar

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me
mafiozo [28]
If you need to you can write it out. the answer is X=14

5 0
3 years ago
Saved
Scorpion4ik [409]
Answer: 91/167

Explanation:
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If anyone knows, please help!
    6·1 answer
  • What fraction of the problems on the math test will be word problems Math test] "20 Multiple choice problems" "10 fill in the bl
    14·1 answer
  • In a necklace the ratio of yellow beads to blue beads is 3:1. What percentage of beads are yellow?
    7·2 answers
  • Mercury from the Sun is approximately 5.8 ⋅ 107 kilometers, and the distance of Earth from the Sun is 1.5 ⋅ 108 kilometers. Abou
    12·1 answer
  • Find both unit rates.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP <br> f(x)=2x+5<br> g(x)=x³<br> Find f(g(4))
    12·1 answer
  • Find the product? (n - 4)(3n+7)
    7·2 answers
  • The arithmetic mean of 10 consecutive even integers is 3. What is the least of these 10 even integers?
    7·1 answer
  • Jerry observed 5 head in tosses of his coin. Do you think this was a fair coin?
    11·1 answer
  • How many solutions does 6(4s+12)=8(3s-14) have?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!