Pepsi is on sale at competing stores in your neighborhood. Store "A" gives you a $2 rebate if you buy three 6-packs at $3 each.
Store "B" is offering a 25% discount on three 6-packs sold at the same price. Which offers the best deal?
1 answer:
Answer:
B.) is the best deal
Step-by-step explanation:
A.) three six packs is $3 for each pack minus $2
$3 + $3 + $3 = $9
$9 - $2 = $7
B.) guessing the three six packs is $3 then minusing 25%
$3 - 25% = $2.25
You might be interested in
Answer:
d
Step-by-step explanation:
7x3=21
18x3=54
Answer:
5/6
Step-by-step explanation:
Answer:
180g of sugar
Step-by-step explanation:
If you need to you can write it out. the answer is X=14
Answer: 91/167
Explanation: