1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna1 [17]
3 years ago
15

Kelly went to a store to purchase a coffee pot. She will use a coupon for 20% off. She can calculate the cost before sales tax u

sing the follow expression, c represents the original cost of the coffee pot. C- 0.2c
Which other expression could kelly use to calculate her cost before sales tax?
A. 0.8c
B. 1.2c
C. 1.8c
D. 80c
Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]3 years ago
7 0

Answer:b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate the expression for the given value of x.<br> 8x + 2 for x = 2<br> The solution is?
ratelena [41]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

If x = 2,

8x + 2

8 ( 2 ) + 2

= 18

4 0
2 years ago
in rectangle ABCD, BD and AC are diagonals and intersect at E. If BD = 84 units and AE = 6y, what is the value of y
goldfiish [28.3K]

Answer:

y = 7

Step-by-step explanation:

The diagonals of a rectangle are congruent and bisect each other, then

AC = BD , that is

AE + EC = BD [ AE = EC = 6y ]

6y + 6y = 84

12y = 84 ( divide both sides by 12 )

y = 7

3 0
2 years ago
Given triangle DEF where ∠D = (7b +1)∘, ∠E = (2b + 1)∘, and ∠F = ( b + 8)∘. What is the measure of ∠E?
____ [38]
<h3>Answer:  35 (choice C)</h3>

=============================================

Explanation:

For any triangle, the three interior angles always add to 180.

D+E+F = 180

(7b+1) + (2b+1) + (b+8) = 180

(7b+2b+b) + (1+1+8) = 180

10b+10 = 180

10b = 180-10

10b = 170

b = 170/10

b = 17

Use this value of b to find the three angle measures

  • D = 7b+1 = 7*17+1 = 119+1 = 120
  • E = 2b+1 = 2*17+1 = 34+1 = 35 degrees
  • F = b+8 = 17+8 = 25

As a check,

D+E+F = 120+35+25 = 120+60 = 180

which helps confirm the correct answers.

3 0
2 years ago
PLSSS HELP ME ASAPPPPPPP​
Greeley [361]
THE ANSWER IS B $115 plz mark me brainliest i want points :’)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate in miles per hour for each runner?
lana66690 [7]
Terrance: 12 miles/1 hour
Jesse: 8 miles/1 hour

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m confused on this one
    14·1 answer
  • The answer and how to do it
    9·1 answer
  • Geometry what is the answer
    8·1 answer
  • The graph below shows the distance in miles, m, hiked from a camp in h hours.
    14·2 answers
  • Which type of transformation creates an image not congruent to the original shape
    6·1 answer
  • Need help................
    11·1 answer
  • Help me pls... thxxx...
    14·1 answer
  • Heeeeeelllllllppppppp
    14·1 answer
  • Kara has a piece of ribbon that is 24 inches long. She knows that this piece of ribbon is 2 feet long. Match the numbers that sh
    7·1 answer
  • To solve the equation ‐2x + 5 = 9 for x, what operations must be performed on both sides of the equation in order to isolate the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!