Answer:
Question 11.1
At 7 : 00 pm in Sydney, it will be 10 : 00 pm in Berlin.
Question 11.2
Place | Time
Sydney | 5 : 00 pm
Berlin | 8 : 00 pm
It would be a good time for Mark and Hans to cha,t when it's 5 : 00 pm in Sydney and 8 : 00 pm in Berlin.
hope that helps ...
Now if we have 7.5 pounds of apples first we need to convert 1 pound into ounces.
1 pound = 16 ounces.
Now we know how many ounces are in one pound. So lets take the 16 ounces for 1 pound and multiply by the 7 full pounds of apples. This excluding the 1/2 pound of apples.
7 x 16 = 112
(7 being the weight in pounds of the apples, 16 being 16 ounces in one pound, and 112 is how any ounces are in 7 pounds of apples.)
So now we have the amount of ounces in 7 pounds of apples.
But we are not done. We still have the 1/2 pound of apples. So we take 16 being 1 pound of apples and divide it by 2.
16 divided by 2 = 8
That 1/2 pound of apples = 8 ounces.
So now we have our 7 pounds of apples in ounces (112) and our 1/2 pound of apples in ounces (8)
So we add these back up in ounces
112 + 8 = 120.
So now we can conclude:
7.5 pounds of apples is 120 ounces
Hope this helps!
Brainliest is always appreciated if you feel its deserved! :)
7k/3 = 21
x 3 x3
7k = 63
/7 /7
k = 9
(7(9)/3 = 21 = 63/3 = 21 = 21 = 21)
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
1/4 cup of sugar to 1 cup of water
Step-by-step explanation:
you divide 2 by 8 and get 0.25 and that is 1/4.
Hope this helps!!