1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
11

Does anyone know how to do this who can pls explain it to me?

Mathematics
1 answer:
Elza [17]3 years ago
7 0

Answer:

The unit rate is $8.89 /ft².

Step-by-step explanation:

Given:

$160 for 18ft².

So, by dividing with 18

\frac{160}{18} we get 8.888.

Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.

Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².

You might be interested in
Which expression is equivalent to x+0.2x?
GalinKa [24]
The expression equivalent to 0.2x is 0.1x
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED THIS ANSWERED ASAPPPPPP!!!!!!!!!!!!!1111 THANKS
Katyanochek1 [597]
The division is using extra zeros.
2 * 16  = 32, but 3200 was placed below 3426.

Now 1 * 16 = 16, so 160 goes below 226.
The number that goes in the box is 160.
8 0
3 years ago
A weather forecaster predicts that the temperature in antarctica will decrease 8 degreesf each hour for the next 6 hours how lon
Oliga [24]
What's the starting temperature?
8 0
3 years ago
9x-22=23+4x I don't understand how to do this
anygoal [31]
9x-22=23+4x Now you subtract 4x from both sides to get the variable on one side.. 5x-22=23 Now solve as you would solve a 2 step equation. 5x=45 Divide both sides by 5 to get the variable by itself. x=9
4 0
3 years ago
i need help with this if you help me i will mark you as brainliest if its right please dont put the answer in a file
STatiana [176]

Answer:

more than 7

Step-by-step explanation:

4+3 = 7

)sorry if i was wrong(

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 2 cups of flour in a batch of pancakes manny is making 3/2 batches how can manny tell if he needs more or fewer than 2
    5·1 answer
  • Write an equation of the line passing through the given point and satisfying the given condition. Give the equation (a) in slope
    8·1 answer
  • 5+4D =37 <br> HELP ME PLEASE
    9·2 answers
  • Which aproximation is better for π 22/7 or 3.141592..... Explain.
    14·1 answer
  • What is the area of the triangle shown below ​
    8·2 answers
  • E 40)7280<br><br> How do you solve this
    7·1 answer
  • Does anyone know any other good apps for math like Algebra 1.?
    15·2 answers
  • Jose weighed himself on monday and he weighed 170 pounds. Two weeks later he weighed 165 pounds. write a linera function in the
    8·1 answer
  • Find an order pair (x, y) that is a solution to the equation <br> -x+6y=3
    15·1 answer
  • Saac has 12 stars and makes 3 equal groups.<br><br><br>How many stars are in each group?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!