Cost of 192 tile at $0.80 = 192 x .80 = $153.60
Change due from $200.00 =$200 - $153.60= $46.40
Answer:
-2y+6
Step-by-step explanation:
Multiply (y-3) by -2
She will spend $74.25 on gas.
Step-by-step explanation:
Given,
27 miles = 1 gallon
1 mile = 
Distance to cover = 892 miles
We will multiply this number with gallons of gas used for 1 mile.
892 miles = 
892 miles = 33.04 gallons of gas
Rounding off to nearest whole number;
892 miles = 33 gallons
Cost of one gallon of gas = $2.25
Cost of 33 gallons = 2.25*33 = $74.25
She will spend $74.25 on gas.
Keywords: unit rate, conversion
Learn more about conversion at:
#LearnwithBrainly
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
x can be <= -4 or >= 4 because we have the absolute value of x (|x|).
It should be an 84.99% of decrease, or 85% of decrease if rounded. You can simply use the is/of=%/100 formula and input the values to solve the equation.