1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
8

Fast forward a few years...and suppose you need to get your car repaired. You see the ads above. Your father, who knows a bit ab

out cars, says it will probably take 3 hours to fix your car. How do you determine where you should take your car to get it repaired?1. Write an equation for each repair shop to represent the total cost of the car repair as a function of the number of hours worked.Let x = number of hours worked Let y = total cost to you
Mathematics
1 answer:
katovenus [111]3 years ago
8 0

Mikes repair shop $100 service charge plus $65 per hour Amys auto repair $40 service charge plus $80 per hour write an equation for each repair shop to represent the total cost of a car repair as a function of the number of hours worked let C = total cost to you let h = number of hours worked. Suppose you need to get the dent in your car repaired you see the ads above in the newspaper your father who knows a bit about cars said it would take no more than 3 hours for the repair person to fix your car how do you determine where you should take your car to get it repaired

-Mike Cost:: M(3) = 100 +65*3 = $295

-Amy Cost:: A(3) = 40 + 80*3 = $280

------------------------------------------------------------

-Mike charges 100 dollars service charge plus 65 dollars per hour.

-Amy charges 40 dollars service charge plus 80 dollars per hour.

-The cost to repair from mike is 100 + 65 * x.

-The cost to repair from amy is 40 + 80 * x.

------------------------------------------------------------

Let x = 3 and you get:

The cost to repair from mike is 100 + 65 * 3 = 295 dollars.

The cost to repaid from amy is 40 + 80 * 3 = 280 dollars.

As long as the time to repair is 3 hours or less, the cost to repair will be cheaper from Amy.

You might be interested in
What is 1 and 5/9 times 9
kolezko [41]
1 \frac{5}{9} * 9= 14

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose a specific detail, sentence, or paragraph in the text. Explain how this section supports the main idea of the text.
Shalnov [3]

Answer:

thanks for the points bye bye man is a longest time I thought it would be fun but it was a good time to come in and get a ride to the store and I will be in touch soon to get a new one and it was ur day and time works best for the points bye for now and I have been talking to him about what I want to do it in the morning and I will be in the area around same to me dear sir please let me tell him that u coming back to the airport to pick my call to see if I don't understand ur day and I hope to see ur day off so what's up nah I just missing me know if she is not going through the motions and the kids are doing great I just wanted to see if we could get the number of the person on the planet and the kids are going to do a good job and I have been talking to me

8 0
3 years ago
A triangle has angle measures of 44°,(3x+8), and (4c-12)°. Classify the triangle by its angles
mars1129 [50]

Answer: right

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
8 grams = milligrams
Digiron [165]

Answer:

8,000 miligrams

Step-by-step explanation:

There's 1000 milligrams in a gram so you would have to do multiplication.

which if you do..

8x1000

you should get...

8000 milligrams

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 5 to 7. If there were 6
makvit [3.9K]

Answer:

4046

Step-by-step explanation:

Please let me know if you want me to add an explanation as to why this is the answer. I can definitely do that, I just wouldn’t want to write it if you don’t want me to :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5) PLEASE HELP WITH QUESTION.<br><br> MARKING BRAINLIEST + POINTS GIVEN.
    15·1 answer
  • A horse drinks about 120 gallons of water every four days at this rate about how many gallons of water does a horse drink in 28
    6·2 answers
  • Rafiq Jackson’s monthly budget allows him to spend a monthly average of $175 for groceries. In August he spent $85 and in Septem
    11·2 answers
  • How do I know when to multiply divide subtract or add
    5·2 answers
  • A shipping container can hold a maximum of 3,000 pounds of cargo how many 150 lb boxes can go inside the container?
    5·1 answer
  • Add 3 feet 6 inches+8 feet 2 inches+4 inches+2 feet 5 inches. 4. In a grocery store, steak costs $3.85 per pound. If you buy a t
    13·1 answer
  • If JK= 2x, KL=8, and JL= 4x, what is JK?
    5·1 answer
  • An angle has a reference angle of 40° in the third quadrant what is a positive measure of the angle and a negative measure of th
    9·1 answer
  • George purchases a sack of apples, a bunch of bananas, a cantaloupe, and a carton of dates for $20. If a carton of dates costs t
    9·1 answer
  • What is porpotinal to 1/5
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!