1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
12

Plz help meee thanks

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Ok, I’ve answered this questioned in a task of mine before, I believe it’s this here we go:

It should be 20 degrees is more than or equal to -60 degrees because the question is asking the relation BETWEEN the two and it has to be an inequality so yea!

I’m in 7th grade I KNOW YOUR PAIN!!!

You might be interested in
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which linear inequality is represented by the graph?
stich3 [128]

The linear equality y < 3x + 2 is represented by the graph attached.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

An inequality is the non equal comparison of two or more numbers and variables.

The linear equality y < 3x + 2 is represented by the graph attached.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

6 0
2 years ago
Anwen walks at an average
Roman55 [17]

Answer:

7 km

Step-by-step explanation:

2 hours 20 minutes is 2 and 1/3 hours. 3 * 2 and 1/3 = 3 * 7/3 = 7km.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate the new algebraic expression you created in Question 1 to a verbal expression.
svetoff [14.1K]

Answer:

What are you asking?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the value of the expression when y = 24? **Twelve less that eight times y.
vfiekz [6]

answer: 180

Step-by-step explanation:

8y-12

plug in the variable

8 (24) - 12

192-12

180

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Please help... thanks!!! :)
    11·1 answer
  • The figure is to be rotated 1/2 (180 degrees) turn about point P.
    7·1 answer
  • Think u got it?
    10·2 answers
  • What is the value of x?<br><br> 2<br> 3<br> 6<br> 7
    10·2 answers
  • To win at LOTTO in one state, one must correctly select 6 numbers from a collection of 62 numbers (1 through 62). The order in w
    6·1 answer
  • a country will produce 3000 missels this year. each of the short range missles costs $200,000 to produce. Each of the medium ran
    9·1 answer
  • Paul is growing a rectangular rose garden. His area is 5x2+ 8x +3. What are the dimensions of his rectangle?
    13·1 answer
  • The picture is above I’ll mark as brainliest.
    6·2 answers
  • Abel saved 43 more nickels than dimes. After he spent 17 dimes he had twice as many nickels than dimes. How many coins did he ha
    8·1 answer
  • What's the value of x <br><br><br><br> (Middle School)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!