1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
2 years ago
12

Tyler needs to complete this table for his consumer science class. He knows that 1 tablespoon contains 3 teaspoons and that 1 cu

p contains 16 tablespoons. What belongs in cell A?

Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]2 years ago
4 0

Answer: 96 teaspoons

Step-by-step explanation:

If 1 cup contains 16 tablespoons the 2 cups will contain;

= 16 * 2

= 32 tablespoons

If 1 tablespoon contains 3 teaspoons then 32 tablespoons will contain;

= 32 * 3

= 96 teaspoons

You might be interested in
What is the slope-intercept equation of the line below?
yKpoI14uk [10]

Slope is known as rise over run. Because the line is pointing "\", it is negative.

The rise, the distance from one point to another, specifically from (0,4) to (1,1) is 3, as 4-1=3. your run is 1-0=1.

So your rise over run is -3/1 or, -3.

Your y-int is where when x=0, y=?

In this case y=4 when x=0.

Your equation is

y=-3x+4

5 0
2 years ago
The difference of twice a number and 2 is at least −26.
natita [175]

2x - 2 \geqslant  - 26
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does 30,40,45 make a right triangle?
zavuch27 [327]

I believe that it does.

8 0
3 years ago
Help lolz- Acellus Write 0.34 as a fraction using the steps below
Alexxandr [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

3.1x10 = 31, and 9x10=90, so the fraction is 31/90, whcih equals 3.44444444 . . .

4 0
2 years ago
each student must do 14 hw problems. there are 23 students in the class, how many problems will your teacher have to grade? who
lys-0071 [83]
The teacher would have to grade 322 problems

14 (problems) x 23 (students)
Answer: 322
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tracy has saved $425 to spend during her 14-day vacation about how much money can she spend each day
    13·2 answers
  • peter runs laps on the school track every afternoon. he wants to run no more than 45 minutes a day. he can consistently run each
    6·1 answer
  • What is the answer to 3 plus 5​
    13·2 answers
  • Aaron bought 8 red flags for the parade. Large flags cost $20 each. Medium flags cost $12 each. Aaron spent $112 in all. How man
    6·1 answer
  • G(n) = |n|; Find g(-8)
    12·1 answer
  • Find the surface area of the following triangular prisms
    13·1 answer
  • 1. Slope and the properties of perpendicular and parallel can be used to confirm that a polygon is a specific type of
    8·1 answer
  • 5. Ryan Just bought 10 gallons of gasoline, the amount of fuel used for the last 355 miles of driving. Being a curious sort , Ry
    13·1 answer
  • What is the correct answer to this multiple choice question? Please help!
    9·1 answer
  • An equivalent ratio to the tape diagram shown is <br> to pls i need a answer
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!