1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
12

Volume for r please help WILL GIVE BRANLIEST‼️

Mathematics
1 answer:
inn [45]3 years ago
6 0

Answer:

The Volume for r is 30 square units

Step-by-step explanation:

You break apart the two shapes the smaller shape is 12 square units and the bigger shape is 18 square units you add them together and BOOM 30 square units

You might be interested in
A truck driver drives at a constant rate of 60 miles per hour while on the highway. Which equation represents the distance, d, i
lora16 [44]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

this is a rate of time, 60 must be multiplied by the hours to get the days

8 0
3 years ago
A cell phone company charges $40 per month for unlimited calling, and $0.20 per text message sent. If t represents the number of
kotegsom [21]

Answer: 40 + 0.2t

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
URGENT NEED HELP FAST LINKS WILL BE REPORTED
dolphi86 [110]

Answer:

model B is shaded to represent 37.5%

here,

=3÷8×100%

=37.5%

7 0
3 years ago
Please answer this question, will give brainliest!
Ad libitum [116K]

Answer:

I dont really know the answer.. but ill try; if its wrong I am so sorry;

Step-by-step explanation:

First you must get the area of a circle, which is; A= pi r squared

and all you have to do is fill it in like this;

A= 3.14 x 2.0

           ^

    A= 6.28

5 0
3 years ago
What’s the answers to these please help!!!
Studentka2010 [4]

Answer:

2): (b) 80

3): (c) 512

4): (c) 4^2+3*(7-2)+4



8 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the quadratic equation in general form. x2 = 9x
    13·1 answer
  • A cell phone company charges a monthly fee plus 0.25 for each text message. The monthly fee is $30.00 and you owe $59.50. How ma
    7·1 answer
  • The probability that Shania is on time for school is 1/2. Find the probability that Shania arrives on time for school for the ne
    11·1 answer
  • Cos10+cos80/sin10+sin80=1
    6·1 answer
  • Find the slope of a line perpendicular to the following line f(x)=-(5/7)x-7
    8·1 answer
  • Two lines, R and M, are represented by the following equations:
    13·2 answers
  • There are 24 students in a class. Only -- of the students remembered to bring their hat and mittens to class.
    15·2 answers
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • The image below, what is true about angles 1, 2, and 3?
    8·2 answers
  • Divide 70 in ratio of 3:5:6
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!