Answer:
6 gallons
Step-by-step explanation:
1) $30/10 gallons= $3 per gallon
So...
2) $18/3=<u>6 gallons</u>
<u />
Answer:
B. $2900
Step-by-step explanation:
$34,800 divided by 12 (the amount of months in a year) = $2900
Answer:
a is drawn to scale, b isn't drawn to scale
Explanation:
a is drawn to scale because 10 cm=5 cm*2 and if measure it that side is exactly two of the 5 cm side. for the 25 cm it should be the same length as the 5 cm side and 20 cm side altogether. B isn't drawn to scale because the 40 cm side should be double the length of the 20 cm side, but it's less than the double the 20 cm side.
Answer:

Step-by-step explanation:
