$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer: x = 4.5
Step-by-step explanation:
1) Reorder the terms:
3x = -9 + 5x
2) Solving
3x = -9 + 5x
3) Solving for variable 'x'.
4) Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
5) Add '-5x' to each side of the equation.
3x + -5x = -9 + 5x + -5x
6) Combine like terms: 3x + -5x = -2x
-2x = -9 + 5x + -5x
7) Combine like terms: 5x + -5x = 0
-2x = -9 + 0
-2x = -9
8) Divide each side by '-2'.
x = 4.5
9) Simplifying
x = 4.5
Answer:
x=2
y=3
Step-by-step explanation:
y=−2x+7
y=5x−7
Set the two equations equal since they are both equal to y
−2x+7
=5x−7
Add 2x to each side
-2x+7+2x = 5x-7+2x
7 = 7x-7
Add 7 to each side
7+7 = 7x-7+7
14 =7x
Divide by 7
14/7 = 7x/7
2 =x
Now find 7
y = 5x-7
y = 5(2) -7
y = 10-7
y = 3
Least!!! Hope this helped
1 1/10 (A) would be the answer