1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
6

Suppose that a "code" consists of 3 digits, none of which is repeated. (A digit is one of the 10 numbers 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,

8, 9.) How many codes are possible?
Mathematics
1 answer:
Ann [662]3 years ago
4 0

There are 720 ways of codes are possible.

Explanation:

Given that the code consists of 3 digits, none of which is repeated.

We need to determine the codes that are possible.

The possible ways of codes can be determined using the permutation formula,

^{n} P_{r}=\frac{n !}{(n-r) !}

where n is the number of choices and r is the number chosen.

Hence, substituting n=10 and r=3, we have,

^{10} P_{3}=\frac{10 !}{(10-3) !}

Simplifying, we get,

^{10} P_{3}=\frac{10 !}{7 !}

       =\frac{10 \times 9\times8\times7!}{7 !}

Cancelling the common terms, we get,

^{10} P_{3}=10\times9\times8

Multiplying, we get,

^{10} P_{3}=720

Thus, there are 720 ways of codes are possible.

You might be interested in
Given this table of values, what is the value of f(-4.5) ? <br><br> help pelase !!
True [87]

Answer:

12.6

Step-by-step explanation:

f(-4.5) means "what is the y-value when x equals -4.5?"

We see that when x = -4.5, our y or f(x) value is 12.6

7 0
3 years ago
at shop and shop ,shaquana buys 3 pounds of squash and 2 pounds of eggplants and pays $2.85.then ,evelyn buys 4 pounds of squash
Montano1993 [528]

Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.

Let x represent the cost of each pound of squash and y represent the cost of each pound of eggplant.

3 pounds of squash and 2 pounds of eggplants cost $2.85. Hence:

3x + 2y = 2.85   (1)

4 pounds of squash and 5 pounds of eggplants cost $5.41. Hence:

4x + 5y = 5.41   (2)

Solving equation 1 and 2 simultaneously gives:

x = 0.49, y = 0.69

Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.

Find out more at: brainly.com/question/21105092

7 0
3 years ago
The quadratic regression graphed on the coordinate grid represents the height of a road surface x meters from the center of the
andrew-mc [135]

The height of the surface increases, then decreases, from the center out to the sides of the road.

<h3>What is quadratic equation?</h3>

The polynomial having a degree of 2 is defined as the quadratic equation it means that the variable will have a maximum power of 2.

Let

y------> the height of the surface

x------> the road

we know that

The quadratic regression graphed represent a vertical parabola open downward

The function increase in the interval --------> (-5,0)        

The function decrease in the interval -------->   (0,5)

therefore

The height of the surface increases, then decreases, from the center out to the sides of the road.

To know more about quadratic equation follow

brainly.com/question/1214333

#SPJ1

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP I DONT UNDERSTAND
adoni [48]
I don’t know what the options are please specify
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A particle moves along the x-axis so that at any time t, t ≥ 0, its acceleration is a(t) = -4sin(2t). If the velocity of the par
sasho [114]

The velocity of the particle is given by

v(t)=v(0)+\displaystyle\int_0^ta(u)\,\mathrm du

Since a(t)=-4\sin2t and v(0)=7, we get

\displaystyle\int_0^ta(u)\,\mathrm du=\int_0^t-4\sin2u\,\mathrm du=2\cos2u\bigg|_0^t=2\cos2t-2

\implies v(t)=2\cos2t+5

Similarly, the position function is obtained via

x(t)=x(0)+\displaystyle\int_0^tv(u)\,\mathrm du

We know v(t) and we're told that x(0)=0, so

\displaystyle\int_0^tv(u)\,\mathrm du=\int_0^t(2\cos2u+5)\,\mathrm du=\sin2u+5u\bigg|_0^t=\sin2t+5t

\implies x(t)=\sin2t+5t

making the answer A.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?<br> -15 - x= -6
    14·1 answer
  • What is the solution to the inequality -6+|2p+3|&gt;7
    14·2 answers
  • The proportion of observations from a standard Normal distribution that take values larger than -0.75 is about
    6·1 answer
  • What value of x makes the equation square root of x-5=4 true?
    11·2 answers
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • I need help ASAP!Im slow in the head and I don’t pay attention in class so yea if u could plz help me?
    14·1 answer
  • A food truck is selling 2 burritos for $5.
    5·1 answer
  • Solve for the value of x.<br> (4x+6)°, 44°
    15·1 answer
  • Nadine had 20 minutes to do a three-problem quiz. She spent 10 7/10 minutes on question A and 6 2/5 minutes on question B. How m
    8·1 answer
  • Students into classrooms participated in an art show to celebrate different cultures. The two way table below shows the types of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!