1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
6

Victoria works at the Apple Store. She is paid

Mathematics
2 answers:
Greeley [361]3 years ago
4 0

Answer:

hdjebejdbydvdfdvgdgbehdbdjgdjd

BigorU [14]3 years ago
3 0

9514 1404 393

Answer:

  None of these

Step-by-step explanation:

A function describing Victoria's commission for total sales over $2000 could be ...

  f(s) = 0.10×2000 +0.15×(s -2000)

  f(x) = 0.15s -100 . . . . simplify

Then for a commission of 1800, her sales must be ...

  1800 = 0.15s -100

  1900 = 0.15s

  1900/0.15 = s = 12,666.67 . . . . matches none of the choices

_____

For $12,588.87, the commission would be $1788.33

For $15125.33, the commission would be $2168.80

For $11,333.33, the commission would be $1600.00

For $13,445.87, the commission would be $1916.88

You might be interested in
HELP PLEASE<br><br> Find the measure of the <br> missing angles.
user100 [1]

Step-by-step explanation:

value of d = 90° ( as it's a perpendicular)

e = 49° ( vertically opposite angle)

as, sum of all angles on a straight line is 180°

so,

48° + f = 180°

f = 180 - 49 = 131°

f = 131°

<em><u>hope </u></em><em><u>this </u></em><em><u>answer </u></em><em><u>helps </u></em><em><u>you </u></em><em><u>dear.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>take </u></em><em><u>care!</u></em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
TechWiz Electronics makes a profit of $35 for each MP3 player sold and $18 for each DVD player sold. Last week, TechWiz sold a c
Svetllana [295]

Let x be the number of MP3 players TechWiz sold last week.

If TechWiz sold in total 130 MP3 and DVD players, then it sold (130-x) DVD players.

1. TechWiz Electronics makes a profit of $35 for each MP3 player sold, then it makes a profit $35x for x MP3 players sold.

2. TechWiz Electronics makes a profit of  $18 for each DVD player sold , then it makes a profit $18(130-x) for (130-x) DVD players sold.

3. An expression for the combined total profit (in dollars) TechWiz made from MP3 and DVD players last week is

35x+18(130-x).

You can simplify it:

35x+2,340-18x=17x+2,340

Answer: 35x+18(130-x) or 17x+2,340

8 0
3 years ago
HELP ME!! Move the terms to their corresponding categories. Either Domain or Range.
ExtremeBDS [4]

Step-by-step explanation and answer:

To understand this problem, you must first understand the definition of domain and range. Domain is all possible x values (possible input), and range is all possible y values (possible output). Based on this, we can now sort the terms as the following:

Domain

  • Independent variable
  • Input value
  • X-value

Range

  • Dependent variable
  • Y-value
  • Output value

Hope this helps!!

4 0
2 years ago
Can anyone help me get the correct answer?
Andreyy89

Answer:

Sorry

Step-by-step explanation:

I don't know the answer

5 0
2 years ago
What is the prime factorization of 154?
kap26 [50]

Answer:

C. 2 × 7 × 11

Step-by-step explanation:

2 × 7= 14

14 × 11= 154

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Naomi works in a music shop and earns $42 per day. She earns an extra $2 for each CD she sells. If Naomi wants to earn at least
    5·2 answers
  • 1.) 6/9.4 = x/32<br><br> 2.) 7.9/x = 1/25<br><br> 3.) 12/x = 3.14/1<br><br> 4.) x/58 = 37.5/100
    13·1 answer
  • What is 95% as a fraction in simplest form
    6·2 answers
  • Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes
    12·1 answer
  • Gavin is subdividing land into two plots, where one plot is in the shape of a square and the other plot is in the shape of a rec
    7·1 answer
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • There are 2.54 centimeters in 1 inch. There are 100 centimeters in 1 meter.
    11·1 answer
  • Joy and Joey share a 18-ounce bucket of clay. By the end of the week, Joy has used
    13·1 answer
  • Pls help me pass calculus :’)
    5·1 answer
  • Can I get some help with question 12? I need to solve it while making a proof. I’ve asked at least 5 tutors for help and none of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!