1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
12

The graph y=ln(x) is translated 7 units to the left and 4 units upward. The transformed equation is ____.

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
5 0
When x is replaced by x - h, the graph shifts h units to the right if h is positive and h units to the left if h is negative.
When y is replaced by y - k, the graph shifts k units up if k is positive, and k units down is k is negative.
You might be interested in
Sommer wants to buy a new car. She currently drives a car that gets 24 miles per gallon. She is contemplating buying a car that
frozen [14]

answer

$962.50

set up equation

first, we want to find out how many gallons of gas she'll save a year

x1 = gallons for old car

x2 = gallons for new car

gallons saved = x1 - x2 since she uses more gallons with the old car with a lower miles per gallon

then, find how much she saves on gas by multiply the price per gallon (3.85) by gallons saved

price saved = gallons saved * price

price saved = (x1 - x2) * 3.85

gallons with old car

to find the number of gallons, we divide the number of miles (15000) by miles per gallon (24 for the old car)

x1 = 15000 / 24

x1 = 625

gallons with new car

use the same process as with the old car, but with 40 miles per gallon instead

x2 = 15000 / 40

x2 = 375

plug in values

price saved = (x1 - x2) * 3.85

price saved = (625 - 375) * 3.85

price saved = 250 * 3.85

price saved = $962.50

3 0
3 years ago
Alan bought 3 pencils and a notebook. The notebook cost $6, and he spent a total of $12. How much did each pencil cost? Use p to
arsen [322]
So the pencils all together would be $6 so divide that by 3 and you get D as your answer each pencil costs $2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is three pounds bigger than 50 ounces
Elanso [62]
If you would like to know if 3 pounds is bigger than 50 ounces, you can calculate this using the following steps:

1 pound = <span>16 ounces</span>
3 pounds = 48 ounces < 50 ounces 

The correct result would be: No, 3 pounds is less than 50 ounces.
7 0
3 years ago
Explain how to solve for coordinates for the equation x + y = 7. Include some coordinates in your answer.
koban [17]

Answer:

y = mx + b would be your starting equation. You need two coordinates for to find your slope (mx). You multiple your slope (m) with your x-coordinate given (x). Then after multiplying, you subtract that with y to find your b. Thus, the answer. You'll want to ask yoru teacher for more help if you don't get it. :)

8 0
2 years ago
PLEASE ANSWER RIGHT AWAY! What the LCM of 2, &amp; 5
kaheart [24]
2,4,6,8,10
5,10

So ten is the lcm.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the domain of y=(x+5)(x-2)(x-7)
    12·1 answer
  • Will somebody please assist me what is 7x3x2+5-3=k
    5·2 answers
  • 80 POINTS, I WILL MARK BRAINLYEST, LEGIT JUST 4 QUESTIONS. PLEASE ANSWER WITH WORK OR NO POINTS FOR YOU!!!!
    10·1 answer
  • What are the two zeros in g(x)=x ​2 ​​ +3x−4
    10·2 answers
  • Evaluate <br> lim x --&gt; 1 [(x^1000)-1]/[x-1]
    12·1 answer
  • Help on this one please I just want to see if I’m right
    9·1 answer
  • Helppppp!!!!!!!!!!!! Which of the following number sentences models the Associative Property of Multiplication?
    14·2 answers
  • Plz help will give brainliet to first
    15·2 answers
  • What is the area of this triangle?
    6·1 answer
  • Gemma said, "−6 is closer to 0 than 4 because it is the smaller number."Is Gemma’s statement true or false? Give a math argument
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!