21 should be the right answer
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
Answer:
7 and 8
Step-by-step explanation:
The given polynomial expressed as partial fraction is 5x^3 + 9/x
<h3>Polynomial function and partial fractions</h3>
Polynomial function are function that have a leading degree of 3. Given the expression below;
f(x) = (5x^4+9)/x
Applying partial fraction
Since the part fraction means separating the fraction into two parts, hence;
f(x) = 5x^4/x + 9/x
Simplify
Since there is value of x at both numerator and denominator, it will cancel out to have
f(x) = 5x^3 + 9/x
From the result, we can see that p(x) = 5x^3 and k = 9
Hence the given polynomial expressed as partial fraction is 5x^3 + 9/x
Learn more on polynomial here: brainly.com/question/2833285
#SPJ1
Answer:
the answer is false because congruent mean 3 equal sides