1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
13

Need help pleaseee x

Mathematics
2 answers:
riadik2000 [5.3K]2 years ago
8 0

Answer:

a. -19

b. -35

c. -180

D. -81

please see the attached picture for full solution

hope it helps....

Good luck on your assignment....

Grace [21]2 years ago
7 0

-95/5=-19

70/-2=-35

-18 \times 10=-180

27 \times -3=-81

You might be interested in
A self-serve car wash charges $5.34 to use its facilities, plus an additional $0.78 for each minute the customer is at the self-
erma4kov [3.2K]

T = 5.34 + 0.78m

T = 5.34 + 0.78 * 5

T = 5.34 + 3.9

T = 9.24

Tina was charged $9.24 at the car wash for 5 minutes.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
Veseljchak [2.6K]

This sets up as a very commonly  used proportion.

90 oz / 18.95 = 1 oz / x             Cross multiply

90 x = 18.95                              Divide by 90

x = 18.95 / 90

x = 0.21 dollars or 21 cents.

So each ounce of shampoo costs 0.21 dollars or 21 cents.

This is a very handy way to check best deals. Stores have trained us for years to believe that the more we buy of a brand, the better the price. It isn't always true. Sometimes buying the  smaller quantity is the better deal. There is only one way to be sure and that's to do a proportion like this one.

Try this is an example. The same company makes a smaller container of shampoo of 45 oz for 9.15. How much is 1 oz and which is the better deal? You should get 0.20333 dollars so this is marginally (just) the better deal.

4 0
3 years ago
My other number is even.its more than 500.my number is?
coldgirl [10]
The answer is sixhunderd
8 0
3 years ago
Rupert buys a bicycle with a marked price of £ 12500.He gets a rebate of 10% on it. After getting
yarga [219]

Answer:

£ 12,150

Step-by-step explanation:

Marked price of bicycle = £ 12500

Rebate = 10%

Amount of rebate = 12500*10/100 = £1250

Rebated price = 12500 - 1250 = £ 11,250

Tax = 8%

Amount of tax = 11250*8/100 = £ 900

Total amount paid for bicycle = Rebated price + amount of tax

= £ 11,250 + £ 900

= £ 12,150

4 0
3 years ago
If csc B = b, which number below is not a possible value of b?
Andru [333]
We know that for all B:

\csc\text{B}\in(-\infty,-1]\cup[1,\infty)

So the answer is 0,5 (b.)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to the following complex fraction?
    7·1 answer
  • 12 less than a number is the same as 6, deceased by 8 times the number. Find the number
    11·1 answer
  • What values for theta (0 theta 2pi) satisfy the equation 2 sin theta cos theta + sqrt 3 cos theta?
    11·1 answer
  • Help Me Please Someone Who Understands Is For Tomorrow Fill The Table With The Coefficients Of Each Equation Equation
    12·1 answer
  • Fractions on a Number line. Use: 1/3 , 3/3, 8/4, 5/6, 2/8, 1 2/3
    5·1 answer
  • The average reading speed of students completing a speed-reading course is 435 words per minute (wpm). If the standard deviation
    9·1 answer
  • what is the simplified expression of the following polynomial: xy4 + 5y7 - (6xy + 7y7) - x8y2 + (-3xy4) Step by Step
    8·1 answer
  • A camp leader buys a book for each of her campers. She spends $7.50 on each book.
    8·1 answer
  • A video game store adds a 25% markup on each of the games that it sells. In addition to the manufacturer's cost, the store also
    11·1 answer
  • You have 5 gallons of water. You use of the
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!