1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
3 years ago
6

Find chase's mistake

Mathematics
1 answer:
alekssr [168]3 years ago
7 0
This is no mistake he is the one
You might be interested in
If each angle in a decagon is the same measure, what is that measure? 18° 180° 144° 72°
pishuonlain [190]

Answer:

Each Angle of Decagon = 144 degrees

Step-by-step explanation:

The interior angles of a decagon add up to 1440

If they are of the same measure, then every angle will be equal to:

Each Angle of Decagon = 1440/10

Each Angle of Decagon = 144 degrees

5 0
3 years ago
There are 48 students in a certain class, 25% of this are girls, How many<br> boys are in the class?
miskamm [114]

Answer:

There are 36 boys

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
There is a sales tax of $20 on an item that costs $128 before tax. The sales tax on a second item is $6.75 . How much does the s
Kazeer [188]

$20/128 = 6.75/x

using cross products

20x=128*6.75

divide by 20

x =43.20

8 0
3 years ago
Please Help! In which of the following intervals does the trigonometric inequality sec(x)
timofeeve [1]

Step-by-step explanation:

sec(x) = 1/cos(x)

cot(x) = cos(x)/sin(x)

sec is smaller than cot, if cos is negative (making sec negative) and sin is negative (making cot positive).

and that is true for the third quadrant.

which is pi < x < 3×pi/2

so, the third answer is right.

3 0
2 years ago
(Solving Equations) Ken has $20.00. Coffee costs $4.79 per pound. Which equation will calculate the number of pounds of coffee,
aev [14]

Answer: A. 4.79(n)=20.00

Step-by-step explanation:

we need to find what amount of coffee (per pound) is equivalent to $20.00

so we take the unknown amount (n) and multiply it by $4.79

for example, say Ken wants 4 pounds, we need to know if it is equivalent to $20.00

so take 4.79 and multiply it by 4 to see if it is equal to or less than $20.00 in this case $4.79 x 4 = $19.16  

hope this helps (^_^)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone answer this question and make sure they show working out. Will reward brainliest to the best answer.
    6·1 answer
  • Solve the equations
    9·1 answer
  • Which is the correct step below for using the grouping method to factor the following polynomial? 8x - 6 - 12x2 + 9x
    9·2 answers
  • What equals 12.5 in multiplication
    14·1 answer
  • What is the answer to (x-5)-(4x+2)
    14·1 answer
  • HELLPPPP MEEEEEE please!!!!!
    10·1 answer
  • Review the graph of complex number z.<br> What is the modulus of<br> Z.
    11·2 answers
  • PLEASE I NEED HELP I ONLY HAVE 3 MINUTES TO SOLVE THIS PLEASE HELP
    13·1 answer
  • What is the probability that someone in the United States owns at least one dog?
    14·1 answer
  • What is the area of a rectangle whose length is 3x and breadth is 2x
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!