Answer:
patent 301,350 debit
cash 301,350 credit
franchise 633,600 debit
cash 633,600 credit
development expense 189,000 debit
cash 189,000 credit
year-end adjustment:
amortization expense 50,225 debit
patent 50,225 credit
amortization expense 31,680 debit
patent 31,680 credit
Explanation:
The patent and franchise will be activate as there is a certain possibility to produce positive cashflow in the future.
They will be adjusted at year-end for amortization:
301,350 / 6 = 50,225 amortization on patent
633,600 / 10 = 63,360 amortization on franchise
As it was concede on July 1st then, we will do half-year
63,360 / 2 = 31,680
The development cost will be treated as expense as there is no precise information that can determined the development cost which yield a positive outcome.
Answer:
Explanation:
1. To find the cost per unit of production, first we find the total cost. So we multiply the unit of each factor used times its cost.
capital: 2*$10=$20
raw materials: 5*$4=$20
labour: 8*$3=$24
Total cost: $20+$20+$24=$64
Then we divide the total cost over the total units produced:
Cost per unit: $64/640=$0,1 Answer is B
2. If the cost per unit of raw materials increases from $4 to 8$. Then the total cost of production will be:
capital: 2*$10=$20
raw materials: 5*$8=$40
labour: 8*$3=$24
Total cost: $20+$40+$24=$84
To find how much the cost per unit will rise, to find how much it rises
64$→100%
$84←x
x=($84*100%)/$64=131.2%
131.2%-100=31.2%. The answer is B
3. Because there is a change in raw materials, then there would be changes in the supply demand. In this case, the total cost and the cost per unit increased, then it is a negative shock to the supply demand. This is represented as a shift to the left. The answer is D
Answer:
Quantity
Explanation:
A quantity discount is a dicount that occurs or that is put in place when a least certain amount of goods is ordered or purchased.
Like the question, there is a 15% discount for at least a dozen orders of Mandarin bird feeders. If the order exceeds a dozen peices, say 13 or 14 or 50 or even a 100 pieces, the discount of 15% comes into play during payment for those feeders.
Cheers.
Offering examples of what you were doing during those gaps (ex. Attending school, internships, caring for an ill family member)