1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gayaneshka [121]
3 years ago
12

What 3 numbers can you multiply to get 160?

Mathematics
2 answers:
timama [110]3 years ago
3 0
Three numbers you can multiply to get 160. First, we make an equation.

Since 160 is divisible by 4, we will make the equation this.

(#1 * #2 * 4 = 160)
 Divide 160 by 4, and you get this. #1 * #2 = 40

Now, we divide 40 by 2. 

The final answer is 2, 20, and 4.

2x20x4= 160
Romashka-Z-Leto [24]3 years ago
3 0
You can multiply... 
<span>8 * 20 = 160
40 * 4 = 160
80 * 2 = 160
<span>10 * 16 = 160</span></span>
You might be interested in
A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
maria [59]
4.25 + $2.89.= $7. 1 4
4 0
3 years ago
If two ppl working at 7.00 per hour work 8 hours making trays that cost 35.00 each if it cost 14.00 to make the trays how many w
sasho [114]

Answer:

They have to make 6 trays to cover the cost including labor.

Step-by-step explanation:

Given:

Number of labor =2

Cost per hour of labor =7.00

Number of hours they work = 8

Selling cost of each trays =35.00

making cost of each tray = 14.00

We need to find the number of trays they to make to cover the cost including the labor.

Solution:

Let the number of trays be 'x'.

First we will will find the Total cost of labor.

Total cost of labor is equal to Number of labor multiplied by Cost per hour of labor multiplied by Number of hours they work.

framing in equation form we get;

Total cost of labor  = 2\times 7\times8 =112.00

Now we can say that;

Selling price of each tray multiplied number of trays equal to Making cost of each trays multiplied by number of tray plus Cost of labor.

framing in equation form we get;

112+14x=35x

Combining like terms we get;

112= 35x-14x\\\\112=21x

Dividing both side by 21 using division property of equality we get;

\frac{112}{21} = \frac{21x}{21}\\\\5.33=x

Hence They have to make 6 trays to cover the cost including labor.

3 0
3 years ago
Solve for z.<br> -30 = 5(x+1)
melisa1 [442]
-30= 5 (x+1 )

-5 from 5= 0
-5 from -30= -35

-35= (x+1)

1/-35= -35
6 0
2 years ago
After a 13% price reduction, a boat sold for $25,230. What was the boat's price before the reduction? (Round to the nearest cent
sashaice [31]

Answer:

The boat's price before the reduction was $ 29,000.

Step-by-step explanation:

Given that after a 13% price reduction, a boat sold for $ 25,230, to determine what was the boat's price before the reduction, the following calculation must be performed:

100 - 13 = 87

87 = 25230

100 = X

100 x 25 230/87 = X

2523000/87 = X

29000 = X

Therefore, the boat's price before the reduction was $ 29,000.

4 0
2 years ago
To make 12 ounces of hot chocolate 3 tablespoons of cocoa are needed how many tablespoons of cocoa are needed to make 72 ounces
tiny-mole [99]

Answer:

you would need 18 tablespoons

Step-by-step explanation:

12--->72, so 3--->18

you are multiplying it by 6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Add using the number line. ​ −11+5 ​ Drag and drop the word SUM to the correct value on the number line.
    6·1 answer
  • What is the length of MN?
    13·2 answers
  • consider the following system of equations 2x+3y=45 x+y=10 what is the x value of the solution for this system
    7·2 answers
  • Two bicyclists are 180 miles apart when they start racing towards each other. If their speeds are 14 mph and 16 mph respectively
    9·2 answers
  • Perform the indicated operation. (3a2 - 7xy)(3a2 + 7xy)
    13·2 answers
  • Which types of lines match these equations? X = 2y + 6<br> 4y=2x-12
    11·2 answers
  • I really need this ASAP. There are 25 students in a class. How many ways can the teacher (randomly) pick two students for the le
    12·1 answer
  • What is 3 7/8 + 2 5/6 =​
    5·2 answers
  • A triangle has side lengths of 16 cm,30 cm, and 38 cm. Is the triangle acute, obtuse, or right?
    8·1 answer
  • Add me in fortnite my epic is “I am the sea 81.”
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!