Answer:
13. -3 14. (x+1)(2x-7) / (x-6)(x+3)
Step-by-step explanation:
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
PEMDAS
2.5x + 0.1x = 2.6x
2.6x - 0.01x = 2.59x
<span>✡
Answer: 200 </span><span>✡
- - Solve:
✡ First we need to find the formula to solve:

✡ Now:
x is equal to:

</span>
<span>✡Now we are going to multiply

to get our answer.
- - 100*2=200 </span>
✡Hope this helps!<span>✡</span>