1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
3 years ago
15

a rectangular picture frame was made from one 8 ft. long board with nothing left over. the two lengths of the frame total 6 ft.

what is the total for the two widths
Mathematics
1 answer:
madreJ [45]3 years ago
8 0

Answer:

2ft left 6-8= 2 so each width is 1 ft

You might be interested in
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Levart [38]

Answer:

$10.5 per dozen.

Step-by-step explanation:

$3.50 x 3 = $10.5

4 = 3.50 4 x 3 = 12 = $10.5

8 0
2 years ago
Ryan needs 1/8 pound of chicken to make one cup of chicken dip. He has 3/4 pound of chicken. Ryan calculated that he
Kisachek [45]

Answer:

Ryan isn't correct.

Step-by-step explanation:

If Ryan wants to make exactly 3 cups of dip, he would need 3/8 pounds of chicken.

1/8(3)=3/8 pounds.

3/4, or 6/8 pounds of chicken doesn't represent 3 cups, it's for 6 cups of dip.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why can a subtraction problem be rewritten as a addition problem without changing the outcome?
Tema [17]
I think it would have to be a problem with a negative number plus and positive number...
8 0
3 years ago
The angles of o triangle are in<br>the ratio2: 3: 5<br> Find all the angle in grade<br>​
Usimov [2.4K]

Answer:

2x + 3x + 5x = 180

10x = 180

x = 18

2x = 36, 3x = 54, 5x = 90

They add up to 180 (definition of sum of angles of a triangle.)

Step-by-step explanation:

#g o o g l e

8 0
3 years ago
What is the volume of the right cone shown below? 10 O A. 7577 units3 B. 100n units3 C. 1507 units3 375 units3​
arsen [322]

Answer:

168

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A heavy rope, 40 ft long, weighs 0.8 lb/ft and hangs over the edge of a building 110 ft high. How much work is done in pulling t
    12·1 answer
  • A rectangle is 8 inches long and 4 inches wide. A similar rectangle is 12 inches long. What is the width of the second rectangle
    9·1 answer
  • You are challenged to a lucky draw game. If you draw a face card (K, Q, J) from a standard deck of cards, you earn 10 points. If
    15·1 answer
  • Which exponent makes the statement true?
    9·2 answers
  • What is the probability of rolling dice a fair four times and getting in order 1 2 3 4
    10·1 answer
  • I really need help with this please
    10·1 answer
  • -8y + 5y = 13 <br> -2x + 8y = 10 <br><br> Find answer using subsititon method
    11·1 answer
  • 19,9,10 can be the measures of the sides of a triangle?
    12·1 answer
  • Solve for r.<br> 12r=36 promble
    7·2 answers
  • If you pay $107 for groceries including tax, what is the price of groceries before tax when you are taxed at 7%?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!