Answer:
35
Step-by-step explanation:
For every 40 students, you add 7
Ratio:
Students : Students in afterschool programs
40:7
80:14
120:21
160:28
200:35
18 units squared multiply 6 times 3 to get this answer- 18u^2
Answer:
Step-by-step explanation:
35/4 = 8.75 or 8 3/4
Answer:
<em>$2.29/gal</em>
Step-by-step explanation:
The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.
unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal
$200 divided by 100 customers = 2$.
So, if he wants to make a profit of $200, he would have to make each customer pay $2. :)