1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
4 years ago
12

For a scale of 1 cm:12 km, find the actual length represented by the length 1.7 cm in a drawing

Mathematics
1 answer:
tangare [24]4 years ago
5 0
2.82 is the answrer...
You might be interested in
max has 50 songs on his MP4 player. if he picks a song at random, what is the probability that the songs is a rock song?
Schach [20]

Answer:

1/2 of the time, 50% chance

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
box is filled with six yellow cards six red cards and three blue cards a card is chosen at random from the bag what is the proba
alexgriva [62]

Answer:

There is a 9/15 or 3/5

Step-by-step explanation:

There are a total of 15 cards, of those, 6 are red, so if you subtract 6 from 15, you get 9, which is the total amount of yellow and blue cards, which is what you were to not get a red card.

3 0
3 years ago
How do you solve 3×(9+2-8÷16)
jek_recluse [69]
Remember order of operations (PEMDAS):

3•(11-1/2)
3•10.5
31.5
6 0
3 years ago
Does 5x=9+2x have one solution
amid [387]

Answer:

Yes, x=3

Step-by-step explanation:

Step 1. Subtract 2x from each side

5x=2x+9

-2x -2x

Step 2. Divide both sides by 3

3x/3=9/3

x = 3

5 0
3 years ago
Solve for x .. please hurry
defon

Step-by-step explanation:

4x+x-1+2x+1

since any number power zero is one

group like terms

4x +x+ 2x-1+1

7x=0

divide both sides by 7

x= 0

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a solution to the equation x3 = 8/216
    12·1 answer
  • Literal equation S=2 (lw+lh+wh) solve for w
    9·1 answer
  • What is 0.98 0.27 and0.34 from greatest to least
    13·1 answer
  • If h(x)=x-9, find h(13)
    6·2 answers
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • SelectTWO expressions that are equivalent to 8(x + 5y).
    9·1 answer
  • Help pls (I need to make it 20 things so Im typing this)
    10·1 answer
  • Mary high school played 823 baseball games this year .she attended 481 games. how many games did Mary missed?​
    15·1 answer
  • Concrete tiles are made using buckets of cement, sand and gravel mixed in the ratio 1:4:6. If 20 buckets of sand are used, how m
    13·1 answer
  • The center circle on a playing field has a radius of 7.5m find its circumference
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!