Answer:
They appear to be giving back to the community with food to help the hungry or the homeless.
Explanation:
In the paragraph above they mention practicing. Greenwashing can make a company appear to be more environmentally friendly than it really is. My hope is panera really is doing this for the greater good.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
1. Overhead rates
For Molding Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Machine hours
= $400,000 ÷ 5,000
= $80 per machine hour
For Polishing Deptt
= Total Estimated overhead ÷ Total Labor hours
= $80,000 ÷ 20,000
= $4 per machine hour
2. Overheads assigned to Form A is
= (80 × 3500) + (4 × 5000)
= $300,000
Overheads assigned to Form B is
= (80 × 1500) + (4 × 15000)
= $180,000
Now
Overhead cost per unit
Form A = $300,000 ÷ 30,000 = $10 per unit
Form B = $180,000 ÷ 50,000 = $3.6 per unit
Answer:
marketing concept.
Explanation:
The above is marketing concept because it involves all actions taken to draw the attention of people towards the product offered by a business. The product so offered can be a physical good such as sale of home appliances or services to be rendered. Example of marketing concept are advertising a product either in the television or radio or on bill boards.
Marketing concept makes use of data to concentrate on the desires of consumers by developing products that would suit those need and also accomplish the organization goals of satisfying their customers needs.