1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
3 years ago
14

50% of 40 dollars

align="absmiddle" class="latex-formula">

​
Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
5 0

Answer:20 dollars

Step-by-step explanation:

Percent is always out of 100%, and 50% is half so you need half of 40 giving you the answer of 20

zhuklara [117]3 years ago
3 0

Answer:

<h2>$20</h2>

Step-by-step explanation:

\bold{METHOD\ 1:}\\\\p\%=\dfrac{p}{100}\to50\%=\dfrac{50}{100}=\dfrac{1}{2}=0.5\\\\50\%\ of\ \$40\to0.5\cdot\$40=\$20\\\\\bold{METHOD\ 2:}\\\\\begin{array}{ccc}100\%&-&\$40\\\\50\%&-&x\end{array}\qquad\text{cross multiply}\\\\\\100x=(50)(\$40)\\100x=\$2000\qquad\text{divide both sides by 100}\\\\x=\$20

You might be interested in
3×-y=5,2×+y=5 pleaseplease ​
Tanya [424]

Answer:

x = 2

y = 1

Step-by-step explanation:

3x - y = 5..............(1)× 1

2x + y = 5...….......(2)× 1

3x - y = 5..............(3)

2x + y = 5.............(4)

Cancel y

3x + 2x = 5 + 5

5x = 10

Divide both sides by 5

x = 2

Substitute for the value of y

3x - y = 5

3(2) - y = 5

6 - y = 5

6 - 5 = y

1 = y

y = 1

6 0
3 years ago
5 inches is what fraction of a foot
ipn [44]

Answer:

5/12

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Carrie did sit-ups every for 5 days. The number of sit-ups she did on each day is shown on the table.
Nataly [62]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

I mutiplied 2 to the 5th power and it equals 32

7 0
2 years ago
A ratio equivalent to 2:5 is 2 :10
azamat
False... a ratio equivalent to 2:5 is 4:10

2/5 × 2/2 = 4/10
8 0
3 years ago
9 apples for $1.80. What was the cost per apples
Vikki [24]

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

To find the price of the apples we will divide the total price buy the number of apples. 1.8/9

1.8/9=.20

So each apple cost $0.20

Time to check

.20 x 9=1.8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • This is my last question please help !
    10·1 answer
  • Solve for Tangent and Cosine
    8·1 answer
  • the parking garage holds 300 cars on each level. there are 4 levels in the garage. how many cars can the parking garage hold in
    11·2 answers
  • Hey can you please help me posted picture of question
    12·1 answer
  • Please help ASAP!!! At a dinner party, two desserts are being served. Six of the guests choose cheesecake, and eight of the gues
    7·1 answer
  • Lara's Inc. Is currently an unlevered firm with 450,000 shares of stock outstanding, with a market price of $15 a share. The com
    5·1 answer
  • The equation of a line is p is 2x + 3y = 3, and the equation of line q is 2x - 3y = 0. Lines P and q have same y -intercept
    13·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    8·2 answers
  • What is the value of the expression 3a+b/2 when α = 1/4 and b = 3/2 ?
    5·2 answers
  • 14x-20x+10x pleaseee helppp!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!