1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
6

The maintenance expense (paid at the end of the year) on a machine, with 6 years of useful life, is expected to be (in constant

dollars of year 0) $5,000 during the first year and to increase (in constant dollars) $500 each year for the following five years. The average inflation rate for the next 6 years is calculated to be 3%. What is the equivalent equal annual maintenance cost (in actual dollars) for the machinery if the interest rate is 8%
Business
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
7 0

Answer: $1387.5

Explanation:

Given data:

Useful life of the machine = 6years

Inflation for the 6years period = 3%

Interest rate = 8%.

Cost of maintenance = $5000

Yearly increments = $500 for five years.

Solution:

Total cost of maintenance for five years

= cost of maintenance + yearly increments x 5

= $5000 + $500(5)

= $5000 + $2500

= $7500.

Interest rate on the machinery = 8%

= 0.08 x $7500

= $600

Inflation rate

= 0.03 x 7500

= $225

Equal yearly maintenance cost

= $7500 + $600 + $225/ 6

= $8325/6

= $1387.5

You might be interested in
Communication skills are unimportant in today’s technologically advanced world. Please select the best answer from the choices p
Valentin [98]

Answer:

false

Explanation:

even with technology you still need to know how to communicate properly.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Scoring: Your score will be based on the number of correct matches. There is no penalty for incorrect or missing matches.
Stolb23 [73]

Answer:

Matching transactions to the journal in which they would be entered:

Transactions                                                           Journal Type

1. Recognized depreciation on the building         General Journal

2. Journalized the adjusting entry for supplies

 used during the period                                       General Journal

3. Closed the revenue account at the end

of the period                                                         General Journal

4. Received cash from the bank in exchange

for a note payable                                                Cash Receipts Journal

5. Withdrew cash for personal use (by owner)   Cash Payments Journal

Explanation:

Revenue journal records revenue transactions.

Cash receipts journal records all cash receipts.

Purchases journal records all purchases on account.

Cash payments journal records all cash payments.

General journal is used for all transactions, especially those that cannot be recorded in any of the other specialized journals.

3 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
A country's export ratio is Group of answer choices The ratio of imports to GDP. The ratio of imports to exports. The ratio of t
Assoli18 [71]

A country's export ratio is the ratio of imports and exports.

<h3>What is the export ratio?</h3>

Export ratio is the ratio of import to export. Export would comprise of goods and services produced in the US that are been sold to foreign countries. Import would comprise of foreign produced goods and services that are been sold in the US

To learn more about imports, please check: brainly.com/question/26497713

#SPJ1

4 0
2 years ago
Tamarisk Leasing Company signs a lease agreement on January 1, 2017, to lease electronic equipment to Carla Vista Company. The t
bixtya [17]

Answer:

a. $46,000

see the other answers in the explanation

Explanation:

(a) Fair value of leased asset to lessor $245,000

Less: Present value of unguaranteed residual value $24,335 X .63017

(present value of 1 at 8% for 6 periods) $15,335

Amount to be recovered through lease payments $229,665

Six periodic lease payments $229,665 ÷ 4.99271 $46,000*

*Present value of an annuity due of 1 for 6 periods at 8%.

b.

(c)

1/1/17

Lease Receivable 245,000

Cost of Goods Sold 229,665

Sales Revenue 229,665

Inventory 245,000

1/1/17

Cash 46,000

Lease Receivable 46,000

12/31/17

Lease Receivable 15,920

Interest Revenue 15,920

1/1/18

Cash 46,000

Lease Receivable 46,000

12/31/18

Lease Receivable 13,514

Interest Revenue 13,514

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The salary foregone by a person who quits a job to start a business is an example of a(n) ________. Select one: A. depreciable c
    15·2 answers
  • Your Web team has been advised that the sales representatives receive a large number of questions from customers about a newly i
    11·2 answers
  • The government of Ruritania has implemented many programs that promote equality, but has become concerned about the very slow ra
    7·1 answer
  • If you followed Taguchi’s principles, and you wanted to investigate a design with 5 factors at 2 levels, how many experiments
    13·1 answer
  • Ace Products has a bond issue outstanding with 15 years remaining to maturity, a coupon rate of 7.4% with semiannual payments of
    11·1 answer
  • Multiple Production Department Factory Overhead Rates
    9·1 answer
  • Producers must understand the marginal benefit of making an additional unit. True or False
    15·2 answers
  • Businesspeople who adopted a _____ orientation believed that the most important marketing activities were advertising and distri
    6·1 answer
  • In year 1, Rim Corporation purchases 1,000 shares of treasury stock for $10 per share. In year 2, Rim reissues 100 shares of the
    6·1 answer
  • Amram Inc. can issue a 20-year bond with a 6% annual coupon at par. This bond is not convertible, not callable, and has no sinki
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!