1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
3 years ago
14

How do I multiply at 9/25×1/6

Mathematics
1 answer:
bekas [8.4K]3 years ago
4 0

Answer:

3/50

Step-by-step explanation:

It's not as hard as you might think! You can just multiply the denominator and numerators separately. So in this case, you just need to do 9*1 and 25*6. This means that the answer is just 9/150, simplify it and you get, 3/50!

You might be interested in
NEED HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!
leonid [27]

Answer:

The answer to your question is: 40°

Step-by-step explanation:

Due to the directions, we can know that KL is parallel to GH, then the

∠ FKL ≡ ∠ FGH =  40

7 0
3 years ago
A 15. 0 cm object is 12. 0 cm from a concave mirror that has a focal length of 4. 8 cm. Its image is 8. 0 cm in front of the mir
Pachacha [2.7K]

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

right on edge 2022

6 0
2 years ago
Henry is buying school supplies for the start of th school year. For every 3 pencils he buys 2 pens . If Henry buys 21 pencils.h
Lilit [14]

Answer: He bought 7 pens.

Step-by-step explanation:

21/3 = 7

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you find the surface area of a sphere?
Mamont248 [21]
A=4πr^2 or in other words 4(3.14)r^2 (^2 stands for squared)
8 0
3 years ago
Which bottle of water costs more per ounce: a 12
ollegr [7]

Answer:

the second bottle

Step-by-step explanation:

To get the amount it costs per ounce, divide the amount of money by the number of ounces.

A water bottle that costs $1.25 for 12 ounces costs roughly 10 cents per ounce. A water bottle that costs about 9 cents per ounce.

therefore, the 16 ounce bottle is cheaper per ounce

3 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 9 more turtles in the water than on a log. 13 turtles are on the water. How many turtles are on a log? Please explain
    15·1 answer
  • Sketch the graph of the line x - y = 4​
    9·1 answer
  • 78 is what percent of 110
    14·1 answer
  • At the market,
    7·2 answers
  • Write an equation of the line that passes through the pair of points (5, 8) and<br> (9, 16).
    10·2 answers
  • Jacob took a total of 12 quizzes over the course of 3 weeks.
    10·1 answer
  • Choose the law and the formula that would be used to solve the triangle.
    9·1 answer
  • Someone please explain this it’s confusing me.
    13·1 answer
  • Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. IfJasmine has $4, how many kiwi can shebuy?
    14·1 answer
  • Can someone help me with this please :)))
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!