1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
14

ASAP!! PLS HELP! thx!!!!!

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
6 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is-3/7x-2 in standard form
Eddi Din [679]
If you are given y = (-3/7)x - 2 and you want it in the form Ax+By = C, then...

y = (-3/7)x-2
7*y = 7*( (-3/7)x-2) ... multiply both sides by 7
7y = -3x-14 ... distribute and multiply
7y+3x = -3x-14+3x ... add 3x to both sides
3x+7y = -14

The standard form equation is 3x+7y = -14
3 0
3 years ago
Write the sum or difference in the standard form a + bi. ( 7 + 5i) - ( -9 + i)
Veseljchak [2.6K]
(7 + 5i) - ( -9 + i)
= 7 + 5i - (-9) - (i)
= 7 + 5i + 9 - i
= 16 + 4i

= 4i + 16
3 0
3 years ago
Find the volume of this cylinder. give your answer to 1 decimal place base is 11cm. length is 14cm
nlexa [21]

Answer:

Volume = 1330.6cm³

Step-by-step explanation:

Step one

This problem bothers on the mensuration of solid shapes a cylinder.

We know that the volume of a cylinder is expressed as

V= πr²h

Step two

Given data

Base of the cylinder /diameter = 11cm

Hence radius = 11/2= 5.5cm

Length /height of cylinder = 14cm

Step three

Substituting our given data we have

Volume = 3.142*(5.5)²*14

Volume = 3.142*30.25*14

Volume = 1330.637cm³

to 1 decimal place we have

Volume = 1330.6cm³

3 0
3 years ago
Last year 190 student attended the spring dance and the total cost was 1250. Two years ago 175 people attended and the total cos
kondor19780726 [428]
Unit cost of a ticket = Income from ticket sales / number of tickets sold:

$1250
--------------- = $6.58 per ticket
190 tickets

Again:

$1175
--------------- = $6.71
175 tickets

While ticket prices do change (usually increase) from year to year, it's unusual to see such a situation here.

Don't have any guidelines by which to determine the "fixed cost of a ticket".

If we use the cost of a ticket of 2 years ago ($6.58/ticket), then the income from the sale of 225 tickets this year would be ($6.58/ticket)(225 tickets), or $1480.50.
6 0
3 years ago
What is the rate in which the second quantity is one unit
Tasya [4]
When grades are expressed as a quantity of 1, such as two feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A bag contains 3 red marbles, 5 yellow marbles, and 4 blue marbles. One marble is chosen at random. What is the probability that
    11·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • What is the constant term in the expansion of the binomial (2x + 3)3?
    5·1 answer
  • Erin made 66 devilled eggs for a party. After an hour, there were 8 left. How many eggs were eaten in the first hour?
    7·2 answers
  • Estimate a 10% tip on a bill of $179.54 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.
    12·1 answer
  • Classify the shape as precisely as possible based on its markings.
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 2(8n)^4
    15·1 answer
  • A publisher needs to send many books to a local book retailer, and will send the books in a combination of small and large boxes
    12·2 answers
  • Joe mammamamamamamaamamamma
    14·1 answer
  • The ________________ measures the spread of the middle 50% of the data set.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!