1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
10

Which is larger, 1.13 or 1.1301

Mathematics
1 answer:
marissa [1.9K]3 years ago
5 0
1.1301 is larger cuz 1.13 is same as 1.1300
You might be interested in
This is 4/8 questions im giving brainliest for pls help me :D
3241004551 [841]
I don't really know but I think that it's B
6 0
3 years ago
3) Construct triangle PQR such that PQ = 6 cm, angle PQR =
raketka [301]

Step-by-step explanation:

kfucmc!fxlkdf?c

Clc

c

<h3>ckmclc!fofloxldod</h3>
8 0
3 years ago
Katarina is a botanist studying the production of
CaHeK987 [17]

The Type B trees produces 120 pears.

<h3>What is meant by percentage?</h3>

A percentage is a number or ratio expressed as a fraction of 100 in mathematics. The percent sign, "%," is commonly used, but the abbreviations "pct.", "pct," and sometimes "pc" are also used. A percentage is a number with no dimensions; it has no unit of measurement.

<h3>How many pears did the Type B trees produce?</h3>
  1. Type A trees produced 20 percent more pears than Type B trees did
  2. Type A trees produced 144 pears.

Let us consider, Type B produced 100% pears.

So, Type A will produce 120%of B, that is 144

144 = 120/100 * B

simplifying the above equation, we get

144 * 100 = 120B

B = 14400/120

B = 120

The value of B = 120.

Hence, the Type B trees produces 120 pears

Therefore, the correct answer is option B) 120.

To learn more about percentage, refer to:

brainly.com/question/24304697

#SPJ4

5 0
2 years ago
A family is measuring its house in order to figure out how much paint will be
tester [92]

Answer: How much paint

The independent variable is the measuring of the house

5 0
3 years ago
Theater A charges $5 for tickets and $2 per snack that is bought. Theater B
BlackZzzverrR [31]

Answer:

the answer is d.

Step-by-step explanation:

as soon as you go to the theater, you HAVE to pay $5 in theater a, with two dollars for ONE snack bought, and it says two dollars PER one snack bought. therefore if x was 2, so if someone wanted to buy 2 snacks, then you would multiply by 2 to get the total cost, or y, for the snacks. answer d is the only one that has the correct numbers in the correct places for theater a and b.

hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Practice writing equations from sentences. Assignment Which sentences describe the relationship between an expression and an equ
    9·1 answer
  • 50 point if u due right plzzz
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!
    5·1 answer
  • Lindsay fills up the gas tank before beginning a long trip. When the gas gauge shows that she has used three-eights of a tank of
    10·1 answer
  • Brooklyn has 8975 books and 4 friends to split with the.How MANY books would each of them get
    11·1 answer
  • aiden has collection of 3 nickles and quarters in his piggy bank. If the total value of the coins is $10.75, how many nickles do
    8·1 answer
  • HELP ME PLEASEEE!!!!!!! I am stuck
    13·1 answer
  • There are 5,280 feet in one mile. Hannah likes to walk 5 miles for exercise. How many feet does Hannah walk each week?
    7·2 answers
  • 40 PTS!!How many possible outcomes exist when four fair coins are flipped? 2 4 8 16
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4.5x10%5E9" id="TexFormula1" title="4.5x10^9" alt="4.5x10^9" align="absmiddle" class="latex-fo
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!