Answer:
Estimated manufacturing overhead rate (Meeting with clients)= $170 per hour
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool - Total Cost - Total Activity
Researching legal issues $ 22,130 and 750 research hours
Meeting with clients $ 1,270,410 and 7,473 meeting hours
Preparing documents $ 93,490 and 5,850 documents
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate (Meeting with clients)= 1,270,410/7,473= $170 per hour
D
This is shown because when a item in demand is needed it becomes price and thus becomes lower of supply and gains value
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.
Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85
You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price.
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59