1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tanya [424]
3 years ago
11

Determine the rate and the unit rate. $18 for 6 volleyballs

Mathematics
1 answer:
Nadusha1986 [10]3 years ago
5 0

Answer:

3.00$ is the answer

You might be interested in
Which of the following best explains why President Nixon referred to
slamgirl [31]
The answer is B on edge
3 0
2 years ago
Miles is planning to spend 2/3 as many hours bicycling this week as he did last week. Is Miles going to spend more hours or fewe
Taya2010 [7]

Answer:

Fewer hours

Step-by-step explanation:

2/3 is a fraction and shows the parts of a whole. This means that 2/3 of last week is fewer than last week. Last week is the whole for example 15 hours. This week will be 2/3 or 2/3*15 = 10 hours. This week will be less than last week.

8 0
3 years ago
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!! +20 POINTS <br> only answer number 25.
natima [27]

Answer:

the one up: 21

the one down: 16

5 0
3 years ago
Find the values of x and y using trig
Natasha_Volkova [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

The triangle is a right angle triangle. This is because one of its angles is 90 degrees.

Let us determine x

Taking 47 degrees as the reference angle,

x = adjacent side

11 = hypotenuse

Applying trigonometric ratio,

Cos # = adjacent side / hypotenuse

# = 47 degrees

Cos 47 = x/11

x = 11cos47

x = 11 × 0.6820

x = 7.502

Let us determine y

Taking 47 degrees as the reference angle,

y = opposite side

11 = hypotenuse

Applying trigonometric ratio,

Sin # = opposite side / hypotenuse

# = 47 degrees

Sin 47 = y/11

x = 11Sin47

x = 11 × 0.7314

x = 8.0454

7 0
3 years ago
The food bill came to 22$. If you wanted to leave a 20% tip, how much money would you leave for the tip? (Very urgent!)
Sergio [31]

Answer:

it would come out to $4.40

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kendra hiked each day for a week the first day she hiked one over at 8 mile the second day she hiked three of an 8 mile on the t
    5·1 answer
  • Find the inverse of the function. <br><br> f(x) = 7x + 2
    6·1 answer
  • I need help with this please
    14·2 answers
  • Assume that two samples are independent simple random samples selected from normally distributed​ populations, and do not assume
    13·1 answer
  • The length of a rectangle is I m more than twice the width, and the area of the rectangle is 28 m. Find the dimensions of the re
    8·1 answer
  • If ( - 6 + 11y²)² is equivalent to 121y⁴- 132yⁿ+ 36, which is the value of n?<br> Giving brainliest
    13·1 answer
  • If the simple interest on $4,000 for 7 years is $1,400, then what is the interest rate?
    15·1 answer
  • to rent a popcorn machine, it costs 35 dollars plus 6.95 dollars for each hour. Write and evaluate an expression to find the tot
    5·1 answer
  • The two-way table below shows the number of students in a school who like mathematics and/or physics: Like Mathematics Do Not Li
    15·1 answer
  • Consider this equation y=-1/2x+4 1/2 and 3x - 4y = 12 solve the system by graphing. label each graph
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!