After removing the outliers, the new total of student heights is
68*50 -82 -86 = 3232
so the new mean is
3232/48 = 67.33
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
we will check each options
option-A:
For solving any equations , we always isolate variables on anyone side
For exp: x+7=1
so, this is TRUE
option-B:
For solving system of equations
For exp:
x-y=1
x+y=3
If we use addition , we could easily solve for x and y
so, this is TRUE
option-C:
We always solve problems using conventional method
we do not guess
so, this is FALSE
option-D:
We often reverse order of operation
For exp:
(x-2)^2-3=0
so, this is TRUE
option-E:
For linear equations , we always get one solution , infinite solutions or no solutions
so, this is FALSE
With each gallon you need 11 gallons with 2 parts red 9 parts yellow and since 11x4= 44 you need to do this 4 times
4x2(red)= 8
4x9(yellow)=36
36+8=44
basically 8 gallons of red
i hope this made sense
Answer:
16 x 6 divided by 2 is 48
First add the two bases together whenever you're trying to find the area of a trapezoid then multiply it by the height and multiply by it by 1/2 (which basically you divide by 2).