1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
almond37 [142]
4 years ago
14

Solve the simultaneous equation 28x+32y=88 and 32x+28y=92​

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]4 years ago
5 0

Answer:

Solving for x. Want to solve for y instead?

1 Factor out the common term 44.

4(7x+8y)=884(7x+8y)=88

2 Divide both sides by 44.

7x+8y=\frac{88}{4}7x+8y=

4

88

3 Simplify \frac{88}{4}

4

88

to 2222.

7x+8y=227x+8y=22

You might be interested in
Help! what is the right answer?​
egoroff_w [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Anna saves 3 dollars for every 10 dollars she earns.Patrick saves 5 dollars for every 20 dollars he earns.Do the two save money
NNADVOKAT [17]
The two do not save money at the same rate, because if you make common denominators of 20, Anna saves 6 dollars for every 20, while Patrick only saves 5 dollars for every twenty earned. So, Anna ends up saving more than Patrick.
4 0
3 years ago
Write and solve a word problem in which there are 3 yellow beads for every 2 blue beads
baherus [9]

Ronald has 5 sets of three yellow beads, if there are 2 blue beads for every set, what is the total amount of blue beads?


8 0
3 years ago
6. A bus station has 8 buses that hold a total
lesantik [10]

Answer:

1040 passengers

Step-by-step explanation:

416÷8=52

52×20=1040

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Soil sells for 8 1/4 cents per pound. How much would you save if you bought a 100- pound sack for $7.45?
asambeis [7]

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

If the 100 pounds was bought separately (of course in real life you will probably not)

= 100 pounds x $0.0825/pound

= $8.25

As you can see it will cost more than if you buy a 100 pound sack.

Cost Difference = $8.25 - $7.45 = $0.80

That means you will save $0.80 from it.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the greatest common factor of 8 and 52
    5·2 answers
  • Does anyone know the answer to this question?
    9·1 answer
  • 14. Use mental math to simplify (4.55 +27) + 5.45.<br>32<br>13<br>18<br>37​
    12·1 answer
  • angle K and angle L are complementary angels. If the measurement of angle K =(3x+3) and the measurement of angle L =(10x-4).what
    5·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Can you please help me with this it’s a dot plot for maths :)
    12·1 answer
  • Create a factor tree for 21
    7·2 answers
  • The number of copies made each week by teachers at Lamley High School follows a bell-shaped distribution with a
    5·1 answer
  • A truck like the one shown delivers a load of gasoline to a gas station 3 times a week. The storage tank at the gas station hold
    7·1 answer
  • Evalueate-2/5-x(-9/10) where x= 4/5​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!