1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
3 years ago
10

Help and please explain

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]3 years ago
7 0

alright so you need to find the unit rate for both of these bought items.


5.25(5 1/4) pounds is equal to $2.10 if you set it into an equation

5.25x = $2.10

x represents how much is the price for one pound of banana

to find x you divide $2.10 by 5.25

you can either plug that into a calculator (.4 is the answer)

to divide a fraction

2.10 / 1 ÷ 21/4

switch the 21/4


2.10/1 ÷ 4/21

instead of using division to solve this you actually multiply!(don't ask me why)

2.10 × 4 = 8.4

21 × 1 = 21

now divide 8.4 by 21 = $0.4 for each pound of bananas


do the same on the other persons payment

3.25x = 6.5

x = 0.5


now you answer it. which one is cheaper?


You might be interested in
How many sides,angle and verticles are there in the following polygons
tino4ka555 [31]

Answer:

Here are the answers:

1.5

2.0

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carl spent $140 in six days. He spent $20 on the first day. He spent the same amount of money during the next five days. 4a.Writ
expeople1 [14]

Answer:

20 + 5m = 140

$24 on each day of the last five days

Step-by-step explanation:

Total amount to spend in 6 days = $140

He spent:

First day = $20

Balance = Total amount to spend - Amount spent on first day

= $140 - $20

= $120

He spent the same amount of money during the next five days.

Amount spent each day in the last 5 days = Balance / 5 days

= 120 / 5

= 24

Amount spent each day in the last 5 days = $24

The equation is

20 + 5m = 140

Where,

m = amount spent in the last five days

20 + 5m = 140

5m = 140 - 20

5m = 120

m = 120 / 5

m = $24

5 0
2 years ago
To win the annual Read A Thon at his school Sebastian has to read more books than any of his classmates over winter break he sta
Mazyrski [523]

The number of sports books is 13 books.

<h3>What is an equation?</h3>

A mathematical equation is the representation of a problem by the use of variables. Often times, an equation is formed from the factors that are in a problem.

We have to represented each of the books read with an algebraic term;

Let the number of mystery books be y

Let the number of sports books be x

Total number of books = 23

We know that;

x + y = 23

but y = 10

x = 23 - 10

x = 13 books

Learn more about algebra:brainly.com/question/24875240

#SPJ1

5 0
1 year ago
HELP ME OUT PLEASE!!!!!!!
masha68 [24]

Answer:

option C is correct.

according to me..

hope it helpful for you.

3 0
2 years ago
X(3x + 5) – 4(3x + 5) A. 4x(3x + 5) B. (3x + 5)(x – 4) C. (3x + 5)(x + 4) D. –4x(3x + 5)
lukranit [14]

Answer:

-4(3x+5)

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the area of the following parallelogram in square centimeters?
    13·2 answers
  • Lucas and his three brothers opened a bag with 48 cookies there are 16 cookies left if each boy ate the same number of cookies h
    9·1 answer
  • How do you write a linear equation given the slope and a point that
    14·1 answer
  • Shana wants to use all 62 feet of the fencing she has to make a rectangular run for her dog. She decides to make the length of t
    5·2 answers
  • A bag contains the following marbles: 5
    12·2 answers
  • How are the values of eights related in 880?
    5·1 answer
  • 1.64 divide by 22 I don’t even know this help me?
    7·1 answer
  • Sara drives 72 miles on 3.2 gallons of gas. She uses this information to calculate how many miles per gallon she can drive. Usin
    9·1 answer
  • Divide these numbers.<br><br> 18 ÷ 4
    14·2 answers
  • Round to the nearest Ten-thousand: 849,708​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!